Yassıtepe Höyüğü Erken Tunç Çağ yapısına yönelik arkeolojik restorasyon çalışmaları
Archaeological restoration proposal for Yassitepe Tumulus Early Bronze Age building
  1. Tez No: 455614
  2. Yazar: MÜGE CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE TANAÇ ZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Arkeolojik sit alanları; sahip oldukları, geçmişten günümüze ulaşan belge değerindeki kalıntılarla yıkıcı ve yıpratıcı etkilerden kolaylıkla zarar görebilen kültür varlıklarıdır. Korunması zor bu kültür varlıklarına ait bilgilerin toplumla etkileşim kurarak aktarılması da aynı oranda zorluk taşımaktadır. 'Yassıtepe Höyüğü Erken Tunç Çağ Yapısına Yönelik Arkeolojik Restorasyon Çalışmaları' adlı çalışma kapsamında; bir tarihöncesi yerleşim olan Yassıtepe Höyüğü'nün mevcut durumundaki sorunlar ve ihtiyaçlar tespit edilerek; bu doğrultuda bir alan düzenleme ve sunum yaklaşımı geliştirilmiştir. Alan düzenleme ve sunum önerileri; höyük-kent-insan ilişkisi çerçevesinde kurgulanmıştır. Bu bağlamda; Yassıtepe Höyüğü'ne yönelik düzenleme yaklaşımları 'Yönlendirme' ve 'Koruma' başlıkları altında ele alınmıştır. Yönlendirme çalışması kapsamında alanın kent içindeki görünürlülüğün arttırılması, yaya erişilebilirliğinin sağlanması, girişin yeniden konumlandırılması, bilgilendirme elemanlarının tasarlanması ve ziyarete açılacak olan alanda bir gezi platformunun tasarlanmasına yönelik öneriler geliştirilmiştir. Höyük için önerilen koruma müdahaleleri kapsamında; Erken Tunç Çağı'na ait taş temel kalıntılarının gerekli konservasyon çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve sonrasında kalıntıların tamamlanmasına yönelik yöntem önerileri geliştirilmiştir. Koruma müdahalesi olarak yalnızca konservasyonun yeterli olmaması sebebiyle kalıntıların yer aldığı alan üzerine bir koruma strüktürü önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Archaeological areas are cultural heritage sites, which have ruins are extant documents from the past, can be easily damaged by destructive and corrosive effects. Therefore it's hard to protect this cultural heritage sites from effects stemming from nature and human. At the same time forming an interaction between the community and archaeological site is also hard. Within the scope of the thesis 'Archaeological Restoration Proposal For Yassıtepe Tumulus Early Bronze Age Buılding'; problems and needs of Yassitepe Tumulus which is a Early Bronze Age settlement determined at first. Area planning approach for Yassıtepe Tumulus and exhibition proposals for ruins in archaeological site are developed in following. Proposals of area planning and exhibition are shaped within the frame of relations between tumulus-city-people. In this context; planning approaches for Yassıtepe Tumulus are handled with headings 'directing' and 'preservation'. Within the context of 'directing'; proposals for enhancing apparency of area in the city, providing accessibility of pedestrian, re-organization of enterance, designing of information units and designing a walking platform for visitors in the arhaeological site are developed. Within the scope of 'preservation'; proposals for conservation of the stone foundation ruins belonging to Early Bronze Age and reconstructions techniques for ruins are developed. A protecting structure over the ruins in area is suggested, because conservation alone is not enough for preservation.