Mezar yapıları olarak Tire türbelerinin koruma sorunları ve çözüm önerileri
Solutions for preservation problems of Tire tomb buildings
- Tez No: 455613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE TANAÇ ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Kültürel mirasın bir bileşeni olan mimarlık yapıtları kentlerin karakteristiklerini ortaya koymakla beraber tarihin yansıtıcısı görevini görmektedirler. Yapıların kullanım özelliklerinin zamanla değişmesi olağan bir durum olmakla birlikte tahribata sebep olacak şekilde sonuçlanabilmektedir. 3000 yıllık bir geçmişe sahip Tire kenti de barındırdığı tarihi yapı stoğu ile önemli bir koruma alanıdır. Kullanımın devam ettiği yapıları olmakla birlikte değişen kullanım koşulları pek çok yapı türünün işlevsizleşmesine sebep olmuştur. Kullanımın en yaygın olarak devam ettiği yapılar dini yapılar olup Tire'de yer alan camiler halen özgün işlevlerini sürdürmektedir. Bir diğer dini yapı türü olan mezar anıtları olarak gelişmiş türbelerde ise bakım/onarımı yapılanların yanı sıra süreç içerisinde müdahale edilmemiş olan örnekleri de bulunmaktadır. Çalışmanın amacı olan tarihi yapıların korunmasına yönelik yöntem geliştirilmesi için mezar anıtları yapı grubu olarak seçilmiştir. Tire ilçe sınırları içerisinde tespit edilen anıtların mimari özellikleri ile birlikte koruma sorunları ele alınmış, sorunların giderilmesine yönelik koruma önerileri oluşturulmuştur. Yapılan çalışmalardan elde edilen veriler doğrultusunda Cağaloğlu Ali Paşa Türbesi örnek yapı seçilerek analizler detaylandırılmış, yapının problem ve potansiyelleri deşifre edilmiştir. Saptanan bulgular doğrultusunda koruma öneri projesi geliştirilmiş ve Tire'de bulunan diğer yapılara yönelik çalışmalara katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Architecture, which is an important component of cultural heritage, shows characteristics of the city and reflections of history. With time, usage can change the specialities of buildings and sometimes it can result with destruction. Tire, with a history of 3000 years, is an important area which also hosts the historic building stock. Some buildings are still being used in their orijinal function but changes in usage cause many dysfunctions in buildings. Mosques are religious buildings and many of them are still being used in their orijinal function in Tire. Some turbes, also known as Islamic tombs, are being restored and looked after, while some are not. The purpose of the study is to develop methods for the conservation of historic buildings and tombs are chosen for sampling. Tombs' architectural features and preservation problems are examined, and protection proposals for the elimination of the problem are established. In line with data obtained from this study, detailed analysis have been made by selecting Turbe's of Cağaloğlu Ali Paşa as an example. The problems and the potentials of this building is deciphered. Protection proposal projects in line with findings are improved and contributed to the work on other structures in Tire.