Tüketicilerin organik gıda tercihi: Neden-sonuç zinciri yaklaşımı
Organic food choice of consumers: Means-end-chain approach
- Tez No: 455616
- Danışmanlar: PROF. DR. ELA ATIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Son yıllarda tarım kaynaklı sağlık ve çevre konularındaki olumsuzluklar artış göstermektedir. Bilinçsiz ve yoğun kimyasal kullanılarak gerçekleştirilen tarımsal üretim yöntemlerinin sağlıklı çevre ve sağlıklı ürün üzerindeki olumsuz etkilerine karşı, tüketicilerin organik tarım yöntemiyle yetiştirilen ürünlere yönelimi artmaktadır. Bu çalışma, organik ve konvansiyonel ürün tüketicilerinin organik ürünleri satın alma konusundaki tutum ve davranışlarını incelemeyi; tüketicilerin organik ürün tercihlerini etkileyen kişisel değerleri ve değerlerin oluşumuna katkıda bulunan neden-sonuç hiyerarşisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırma materyali olarak, organik ve konvansiyonel ürün tüketen 120 tüketiciyle yüz yüze görüşme sonucu elde edilmiş verilerden yararlanılmıştır. Çalışmada, neden-sonuç zinciri teorisi ve basamaklama yöntemi beraber uygulanarak, organik ve konvansiyonel tüketicilerin organik ürün tercihlerindeki kişisel değerler ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Basamaklama analizi için Ladder UX programından yararlanılmıştır. Tüketicilerin kişisel değerleri etkileşim matrisi ve hiyerarşik değer haritaları ile incelenmiştir. Çalışma sonucunda, organik tüketicilerde özellik, sonuç ve değerler arasında daha güçlü bağlantılar olduğu halde, konvansiyonel tüketicilerde bu bağlar daha zayıftır. Organik ve konvansiyonel tüketicilerin, organik ürünlerin sağlıklı ve çevre dostu ürünler olduğu konusunda aynı görüşte birleştikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, negative effects on agriculture related health and environment issues have been increasing. Against the negative effects on the healthy environment and healthy products of unconscious and intense chemical usage in agricultural production, consumer's preferences towards products grown according to organic farming methods are increasing. This study investigates the attitudes and behaviors of organic and conventional product consumers on purchasing organic products and intends to determine means end chain hierarchy that contributes to the formation of personal values and values that affect consumers' organic product preferences. As a research material, 120 consumers who consumed organic and conventional products benefited from face-to-face interview results. In the study, Means End Chain and laddering methods applied to evaluate organic and conventional consumer's personal values in choosing organic products in detail. For laddering analysis the Ladder UX program is used. The personal values of the consumers are examined by the interaction matrix and hierarchical values maps. As a result of the study, organic consumers have stronger links between attribute, consequence and values, while those in conventional consumers have weaker links. It has been specified that organic and conventional consumers agree that organic products are healthy and environmentally friendly products.