Bornova ekolojik koşullarında farklı kolza (Brassica napus ssp. oleifera L.) çeşit ve hatlarında verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and quality characteristics of different canola (Brassica napus ssp. oleifera L.) cultivars and types in Bornova ecological conditions
- Tez No: 455620
 - Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE BAYRAM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araştırma, Bornova–İzmir koşullarında bazı kolza (Brassica napus ssp. oleifera L.) çeşit ve hatlarının kalite ve verim özelliklerini tespit etmek amacıyla 2014-2015 yetiştirme döneminde Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme alanında yürütülmüştür. Deneme Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre dört tekerrürlü olarak kurulmuştur. Materyal olarak; dört çeşit (Hydromel, Caravel, Turan, Petrol) ve üç hat (Alamir, Linus, CSZ 1262) kullanılmıştır. Denemede bitki boyu (cm), çiçeklenme gün sayısı, fizyolojik olum gün sayısı, yan dal sayısı (adet/bitki), bitkide harnup sayısı (adet/bitki), harnupta tane sayısı (adet/harnup), 1000 tane ağırlığı (g), tane verimi (kg/da), ham yağ oranı (%), yağ verimi (kg/da) ile yağ asitleri (%) (oleik, linoleik, linolenik, palmitik, stearik, eikosenoik, erusik asit) özellikleri incelenmiştir. Araştırmada yetiştirilen çeşit ve hatların en yüksek ve en düşük değerleri: bitki boyunda 124-108.75 cm, yan dal sayısında 5.35-4.05 adet/bitki, harnup sayısında 447.50-344.25 adet/bitki, 1000 tane ağırlığında 3.75-2.75 g, tane veriminde 381.76-256.25 kg/da, ham yağ oranında %39.43- 32.33, yağ veriminde 123.4-83.5 kg/da olarak belirlenirken, oleik asit %82.76-79.33, palmitik asit %6.26-5.55, eikosenoik asit %5.18-0.09, stearik asit %2.41-1.91, linolenik asit %1.54-1.27 ve linoleik asit için %0.64-0.06 olarak bulunmuştur. Denemede kullanılan çeşit ve hatların hiçbirinde erusik asite rastlanmamıştır. Araştırma sonuçları genel olarak değerlendirildiğinde, Bornova ekolojik koşulları için Alamir ve Linus hatlarının öne çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine of quality and yield characteristic of different rapeseed cultivars and types for Bornova, İzmir conditions in 2014-2015 growing season on the experiment field of Ege University Faculty of Agriculture. This research was conducted in a randomized complete block design with four replications. The four cultivars (Hydromel, Caravel, Turan, Petrol) and three types (Alamir, Linus, CSZ 1262) were used as a material. Plant and quality characteristic as follow us; plant height, flowering and physicological mature date, branch number, capsule number per plant, seed number per capsule, 1000 seed weight, seed yield, oil yield, seed oil content (oleic, linoleic, linolenic, palmitic, stearic, erusic, eicosenoic acid content). Minimum- maximum branch number (5.35-4.05 per plant), capsule number (447.50-344.25 per plant), 1000 seed weight (3.75-2.75 g), yield (381.76-256.25 kg/da),oil yield (123.4-83.5 kg/da), seed oil content (%39.43- 32.33), oleic acid (%82.76-79.33), palmitic acid (%6.26-5.55), eicosenoic acid (%5.18-0.09), stearic acid (%2.30-1.91), linolenic acid (%1.54-1.27) and linoleic acid (%1.27- 0.06) were determined in the experiments. The erusic acid can not found in all the cultivars and types. Research result indicated that Alamir and Linus types could be grown in Bornova ecological conditions.