Ege bölgesinde ikinci ürün koşullarında bazı soya çeşit ve hatlarının verim ve agronomik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and important agronomic traits of some soybean varieties and lines grown under second crop condition in the Aegean region
- Tez No: 455621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE İLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, Ege Bölgesi'nde ikinci ürün koşullarında bazı soya çeşit ve hatlarının verim ve agronomik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla 2015 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü araştırma ve uygulama tarlalarında yürütülmüştür. Araştırmada materyal olarak TAGEM bünyesindeki araştırma enstitülerince geliştirilmiş olan 10 adet ileri kademedeki (F9) hat (KASM-03, KASM-02, KANA, KAMA, BDUS-04, BATEM 207, BATEM 223, BATEM 306, BATEM 317, BDSA 05) ve kontrol grubu olarak 4 adet çeşit (ARISOY, ATAEM-7, BRAVO, NOVA) kullanılmıştır. Deneme tesadüf blokları desenine göre 4 tekrarlı olacak şekilde planlanmıştır. Araştırma bulgularına göre birim alandan elde edilen tane verimi bakımından KANA (399,83 kg/da), BATEM 317 (389,30 kg/da) ve KAMA (367,18 kg/da) çeşit adaylarının, erkencilik açısından BRAVO (103,7 gün), ATAEM-7 ( 104,7 gün) ve ARISOY(106,25 gün) çeşitleri ile KASM 03 (106,5 gün) hattının Ege Bölgesi'nde ikinci ürün olarak ümitvar genotipler olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine yield and important agronomic traits of some soybean varieties and lines which are grown under second crop conditions in the Aegean region of Turkey. The study was conducted at the experimental area of Department of Field Crops, Faculty of Agriculture, Ege University in 2015. In this study, 10 advanced (F9) soybean lines improved by General Directorate Of Agricultural Research And Policies (KASM-03, KASM-02, KANA, KAMA, BDUS-04, BATEM 207, BATEM 223, BATEM 306, BATEM 317, BDSA 05) and 4 standart varities (ARISOY, ATAEM-7, BRAVO, NOVA) were used as plant materials. Field trials were conducted in a randomized complete block design with 4 replications As a result of this research, KANA (399,83 kg/da), BATEM 317 (389,30 kg/da) and KAMA (367,18 kg/da) lines provided the best result for grain yield while BRAVO (103,7 day), ATAEM-7 ( 104,7 day) and ARISOY(106,25 day) soybean varities and KASM 03 (106,5 day) lines provided the best result in earliness.