Techno-economic feasibility study on integrated membrane processes for wastewater reclamation/reuse at ITOB industrial zone
ITOB-organize sanayi bölgesi atıksu arıtma tesisinde kurulu entegre membran arıtma sistemi üzerinde tekno-ekonomik fizibilite çalışması
  1. Tez No: 455695
  2. Yazar: ELMUNTASER ELTAYEB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN KABAY, PROF. DR. MİTHAT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Su insanlar için temel yaşam kaynaklarından biridir. Tüm dünyada ve ülkemizde çeşitli nedenlerle su kaynaklarının kirlenmesi ve giderek azalması, üzerinde önemle durulması gereken ve çözüm bekleyen bir sorundur. Bu nedenle, mevcut su kaynaklarının korunması ve alternatif su kaynaklarının kullanımı için yeni teknikler geliştirmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, İTOB-OSB Arıtma Tesisi'nde kurulmuş olan küçük ölçekli spiral sarım nanofiltrasyon (NF)/ters ozmos (RO) sistemi kullanılarak yapılan çalışmalar tekno-ekonomik açıdan değerlendirilmiştir. İTOB-OSB'de yürütülen çalışmalarda; Membran Biyoreaktör (MBR) prosesiyle arıtılan atıksuların yeniden kullanımı için NF ve RO gibi ileri membran arıtma yöntemlerinin uygulanabilirliği araştırılmıştır. Deney düzeneğin üzerinde farklı çalışma mantıkları uygulanarak elde edilen veriler maliyet hesaplarında kullanılmıştır. BW30-2540 ters ozmos membranı, NF90-2540 ve NF270-2540 nanofiltrasyon membranları teknik ve ekonomik açıdan karşılaştırılmıştır. Farklı mevsimlerde ve çalışma şartlarında elde edilen verilerin işletme ve toplam maliyetlerine etkisi incelenmiştir. Çalışma basıncının membran performansı ve maliyet üzerine olan etkisi de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The water is a basic need for all living creatures in earth. The rapid drop and pollution of water resources due to various reasons is creating a serious problem all over the world. Therefore, new techniques need to be developed to save and reuse the present resources. In this study, techno-economic feasibility study was performed on small scale spiral wound nanofiltration (NF) /reverse osmosis (RO) system in İTOB-OSB Waste-Water Treatment Plant. Performance data obtained by applying different operation modes were used in the calculation. (BW30-2540) reverse osmosis membrane and (NF90-2540 & NF270-2540) nanofiltration membranes were implemented in this study. Results obtained from various experiments undertaken during different seasons to evaluate the temperature effect on total and operating costs. Pressure effect on membrane performance and cost was investigated. Membranes integration and continuous operation impact on produced water amount and cost. The permeate flux of NF90 membrane was found higher than BW30 membrane. Therefore, the total cost of NF90 permeate water is less than that of BW30 membrane. Furthermore, high-quality water was obtained by NF90 and BW30 membranes when product water of these membranes was compared with the quality standards. Increasing the pressure increases the permeate flux and decreases the total cost. In hybrid studies of NF+RO the quality of product water was high but the total cost was high. Permeate flux produced in continuous studies was found higher that of hybrid studies. In continuous studies permeate flux increased after washing and continuously total cost decreased.