Türkiye'deki potasyum bakımından zengin meyve ve sebzelerin potasyum-40 aktivite konsantrasyonlarının ölçümü ve potasyum düzeylerinin belirlenmesi
Measurements of k-40 activity concentrations of potassium rich fruits and vegetables in Turkey and determination of their potassium levels
  1. Tez No: 455888
  2. Yazar: SERAP YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ TURAN OKUMUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki potasyum içeriği bakımından zengin olan muz, elma, incir, üzüm, hurma, kivi, portakal, mandalina, kayısı, havuç, patates, patlıcan, beyaz fasulye, nohut ve salatalık gibi toplam 15 meyve ve sebze çeşidi, düşük düzey gama spektroskopisi yöntemiyle, 40K konsantrasyonlarını belirlemek üzere analiz edildi. Üç farklı elma türü (Amasya, Niğde, Yeşil) ve iki muz türünün (yerli ve ithal) 40K konsantrasyonları karşılaştırıldı ve türe bağlı farklar saptandı. Sonuçlar literatürdeki diğer ülkelerdeki değerlerle karşılaştırıldı. İncelenen meyve ve sebzelerde en yüksek 40K konsantrasyonu 470 ± 4 Bq/kg değeri ile beyaz kuru fasulyededir. 40K aktivite konsantrasyonlarından söz konusu meyve ve sebzelerdeki potasyum miktarı hesaplandı. Bu değerler USDA NDB değerleri ile karşılaştırıldı. Ayrıca, 40K konsantrasyonlarından birleşik diyet için yıllık ortalama etkin doz olarak 131, 53 µSv değeri kestirildi.
Özet (Çeviri)
In This Study a total of 15 different fruits and vegetables types in Turkey were analyzed by low-level gamma spectrometry to measure their 40K concentrations. The 40K concentrations of three types of apples namely Amasya, Niğde, Green and two types of bananas ,locally produced and imported, were compared and differences were found. The results were compared with the data available in literature from other countries. The largest 40K concentration was measured in the White dried beans as 470 ± 14 Bq/kg fresh weights. The results were also used to determine Potassium contents of the fruits and vegetables under considerations. These results were compared with those of USDA NDB. Also the mean annual effective dose of 131.53 µSv with was estimated from the results for 40K concentrations for composite diets.