Wistar albino sıçanlarda glukokortikoid ve overiektomi ile oluşturulan osteoporoz modellerinde, lycium barbarum kullanımının bazı biyokimyasal parametreler ile rankl sitokin düzeyi üzerine etkisi
The effects of lyci̇um barbarum on some bi̇ochemi̇cal parameters and rankl cytoci̇ne level i̇n osteoporoti̇c wi̇star albi̇no rats induced by glucocorticoid and overiectomy.
- Tez No: 456035
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU BEYTUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, sıçanlarda deneysel olarak overektomi yapıldıktan sonra glukokortikoit verilerek oluşturulmuş osteoporoz modelinde oral goji (Lycium barbarum) özütü Uygulamasının bazı serum parametrelerine ve Reseptor Activator Nuclear Factor Ligand (RANKL) seviyelerine etkilerini araştırmak amaçlanmışdır. Çalışmada, 42 adet 8-9 aylık Wistar-Albino sıçan her grupta 7 adet olmak üzere 6 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna (Grup 1) herhangi bir uygulama yapılmazken; 2, 3, 4 ve 5. gruptaki sıçanlara overektomi yapıldı. Ayrıca, 4. ve 5. gruptaki sıçanlara i.m 7 mg/kg dozunda deksametazon (glukokortikoit, Dekort© ampul, kortizon) enjeksiyonu yapılarak osteoporoz oluşturuldu. 6. gruba ise sadece goji özütü verildi. Bununla birlikte osteoporoz oluşturulan gruplardan 3. ve 4. gruba 10 hafta boyunca 100 mg/kg dozda goji özütü verildi. Çalışma süresince bütün gruplar ad-Libitum olarak beslendi. Çalışma sonunda sıçanlardan intra kardiyak olarak alınan kanlardan elde edilen serumdan otoanalizörde total kolesterol, alkalen fosfataz (ALP), östradiol (E2),kalsiyum (Ca) ve Fosfor (F) düzeyleri, spektrofotometrik yöntemlerle ise plazma RANKL seviyesi belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effect of Goji (Lycium barbarum) extract on some serum parameters and RANKL ( Reseptor Activator Nuclear Factor Ligand) levels in the experimental model of osteoporosis induced by ovariectomy with or without glucocorticoid treatment in the rats. In the study, 8-9 month-old 42 Wistar-Albino rats were divided into 6 groups including 7 rats each. While group 1 (control) received no treatment, rats in group 2,3, 4 and 5 underwent overiectomy. Osteoporosis was induced by intramuscular 7 mg / kg dexamethasone (glucocorticoid, Dekorta © ampule, cortisone) injection in group 4 and 5. Rats in group 6 were given only goji extract. Osteoporosis-induced rats in group 3 and 4 were also given Goji extract at a dose of 100 mg/kg for 10 weeks. All groups were fed ad-libitum throughout the study. At the end of study, samples obtained from the treatment groups via cardiac puncture were used to determine total cholesterol, alkaline phosphatase (ALP), estradiol (E2), calcium (Ca) and phosphorus (P) levels using autoanalyser, while RANKL levels were determined spectrophotometrically.