Kurumsal kaynak planlaması yaklaşımı ile özel geliştirilmiş bir kalıp takip yazılımı uygulamasının işletmeye katkıları
Contribution of a specifically developed mold tracking software application with ERP (Enterprise resource planning) approach to the company
  1. Tez No: 456155
  2. Yazar: MURAT SARIOĞLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞİMAL AYMANKUY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde büyük şirketlerin kullandığı kurumsal kaynak planlama (ERP) sistemleri küçük ve orta ölçekli işletmelerin de gündemine oturmakta ve kullanım alanları artmaktadır. Böyle bir sistemin kurulma aşamasında şirket ihtiyaçlarının göz ardı edilmemesi, mevcut bilgi teknolojisi ve hedeflere uygun bir alt yapı stratejisi belirlenmesi önemli hale gelmektedir. Bu noktada endüstrilerin temel yapıtaşı olan ERP sistemlerinin önemi giderek artmaktadır. Bu çalışmada ERP sisteminin tarihçesi, kapsamı, küçük ve orta büyüklükteki işletmeler üzerine etkisi detaylı bir şekilde incelenmekte ve kurumsal kaynak planlama yazılım örnekleri avantaj ve dezavantajları ile verilmektedir.ERP sistemine neden ihtiyaç duyulduğu, yazılım paketlerinin kurulum süreci, işletmelerin karşılaşabilecekleri sorunları, kurulum ve uygulama aşamaları, kritik başarı faktörleri, kullanılan teknolojiler gibi önemli konular üzerinde durulmaktadır.Buradan hareketle kalıp üreten bir firmanın malzeme planlaması, gelir-gider hareketleri, iş süreçlerine göre tahsilat-peşinat durumları ve iç-dış maliyet politikasının izlendiği bir kalıp takip yazılımı uygulamasının işletmeye katkıları incelenmektedir. Son olarak ERP'nin geleceği hakkında öngörülerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays ERP systems used by large companies come to the fore also in small and medium sized enterprises and their usage areas are expanding. In the installation phase of such a system, it becomes important not to ignore the needs of the company and to determine an appropriate substructure strategy for the current information technology and the targets. At this point,the importance of ERP system which is the building block of industry is gradually increasing. In this study, the history and the scope of ERP system and its impacts on small and medium sized enterprises was examined in detail andsome examples of ERP software were given with their advantages and disadvantages.The study focused on some important issues such as reasons of the need for an ERP system, installation process of the software packages, the problems which might be encountered by companies, installation and application phases, critical success factors and the technology used.From this point of view in a company that produces mold, contribution of a mold tracking software application which allows monitoring the material planning, the income and expense movements, the collection – advance payment status according to processes and the internal – external cost policy was investigated. Finally, some predictions about the future of ERP was made.