Derin kazıların sayısal analizi için parametrik bir çalışma
A parametric analysis for numerical analysis of deep excavation
- Tez No: 456163
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANU YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu tez çalışmasında Balıkesir' deki bir inceleme alanı için gerçekçi kısıtlar altında geoteknik modelleme ve destek sistemleri tasarımını amaçlayan parametrik analizler oluşturulmuştur. Farklı derinliklerdeki kazılar için Geo5 programı ile oluşturulan, konsol ve ankrajlı destek sistemi tasarımlarının deformasyon analizleri Plaxis programı ile yapılmıştır. Mevcut veri doğrultusunda“drenajsız zemin parametrelerine”ve“efektif zemin parametrelerine”dayalı alternatif geoteknik modeller oluşturulmuş ve modelleme farklılıklarının deformasyon analizleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmada geoteknik problemler için çözüm sağlayan ancak hesap yöntemi açısından farklı iki ayrı yazılımın kullanılması ile de geoteknik modellemenin derin kazıların performansında önemli bir faktör olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, parametric analyzes were designed to design geotechnical modeling and support systems under realistic constraints for an area in Balikesir. Deformation analysis of support system designs created with Geo5 program for different depths of excavations was done with Plaxis program. Alternative geotechnical models based on“undrained soil parameters”and“effective soil parameters”are established and the effect of modeling differences on deformation analysis is examined. It is seen that geotechnical modeling is an important factor in the performance of deep excavations by using two different software in the study which provide solution for geotechnical problems but different in terms of calculation method.