Sosyal devlet ilkesi ışığında Türkiye'de orman köylüsünün durumu
The situation of forest villagers from the point of view social state law
- Tez No: 456227
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu yüksek lisans tezi Çankırı Karatekin Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Orman Mühendisliği Anabilim Dalı'nda hazırlanmıştır. Bu çalışmanın amacı; Platon'dan bu yana devletin gelişimini inceleyerek, devletlerin sosyal, demokratik, hukuk devletine gelinceye kadar geçirdikleri aşamaları tespit ederek, çağdaş devlet tiplerinin niteliklerinden birisi olan sosyal devlet ilkesinin gelişimini incelemektir. Anayasal korunmaya alınan bu ilke ışığında orman köylülerinin hakları sosyal devlet anlayışı bakımından araştırılmış; sosyal devlet ilkesi gereği oluşturulan ORKÖY teşkilatının belirlenen amaçlara ulaşıp ulaşmadığı incelenmiştir. Söz konusu genel müdürlüğün kurulduğu günden bu yana gerçekleştirdiği faaliyetler dikkate alınarak orman köylüsüne vermiş olduğu ekonomik ve sosyal amaçlı krediler incelenmiştir. Anayasa'da yer alan sosyal devlet ilkesinin orman köylüsüne nasıl yansıdığı söz konusu krediler esas alınarak araştırılmıştır. Sonuç olarak; resmi rakamlara göre ülke nüfusunun %10'unu oluşturan orman köylülerinin sosyal durumunun neden hala istenen düzeye getirilemediği tartışılmış ve çeşitli çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis was submitted to the Graduate School of Natural and Applied Sciences, Department of Forestry in Çankırı Karatekin University. The aim of this study; analyzing the developing of the state since Platon, determining the stages have overcome until they had been social, democratic and constitutional, has studied the development of social state law which is one of the qualifications of contemporary state types. Under the light of this basic which has been secured by constitutional, the rights of forest villagers has been searched according to social state concept; it has been investigated whether the ORKOY organization which is established on the social state basic reached to conditioned goals or not. Economical and social functional credits given to forest villagers have been looked over taking into consideration so far the head office was built. How social state law occuring in fundemental law affected forest villagers was analysed being predicated on those credits. In conclusion, the reason of why social situation of forest villagers which constitute 10% percent of the nation population according to formal digits couldn't have been brought to desirable point was debated and different solution offers were presented.