Gürgenli dağı (Bayramören - Çankırı) ve çevresinin ciğerotları (Marchantıophyta) florası
The liverwort flora (Marchantiophyta) of Gürgenli mountain (Bayramören/Çankırı)
- Tez No: 456226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER KEÇELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Biology, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan Çankırı iline ait Bayramören ilçesinin Gürgenli Dağı ve yakın çevresinde Mart-Eylül 2014 tarihlerinde 19 ayrı lokalitede yapılmış olan arazi çalışmaları sonucunda toplanmış olan 38 ciğerotu örneğinin değerlendirilmesi sonucu Marchantiophyta bölümünden 9 familya, 10 cins ve bu cinslere ait 13 tür tespit edilmiştir. İçerdikleri tür sayıları bakımından en zengin familyalar, 3 tür ile Scapaniaceae, 2 şer tür ile Frullaniaceae ve Porellaceae'dir. Araştırma alanı Henderson (1961) kareleme sistemine göre A2 karesine girmektedir. Bu çalışmayla Çankırı ilinin Bayramören ilçesinden toplanmış ciğerotu örneklerine dayalı bir floristik liste ilk kez verilmektedir. Türkiye'den şimdiye kadar bilinen ciğerotu takson sayısı 180 civarındadır. Bu çalışma ile 81 ilimizden birinin sadece bir ilçesinin %10'luk bir bölümünden 13 ciğerotu taksonu rapor edilmektedir. Bu sayının, ülkemizden bilinen toplam takson sayısına oranı % 7,2'dir. İl ve ilçe düzeyindeki bu türden detaylı çalışmaların artması, ülkemiz ciğerotu floristik zenginliğinin daha iyi bilinmesi bakımından önemlidir ve konuyla ilgili çalışma yapacak araştırmacılara katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to investigate the liverwort flora of Gürgenli mountain located 19 different areas of the Bayramören district in Çankırı between March-September 2014. After identifications of 38 liverworts specimen, 13 liverwort taxa were found which were belonging to 9 families and 10 genera of Marchantiophyta division. Scapaniaceae with three species and 2 species belong to Frullaniaceae and Porellaceae were the richest families in respect to number of species. The reserach area is located in A2 square according to Henderson grid system (1961). This is the first study which provides the liverwort species as a floristic list for Bayramören district of Çankırı province. The identified number of liverwort taxa is about 180 in Turkey until now. With this study, 13 liverwort taxa were reported from only the 10 % part of the district of Çankırı province. The ratio of the total identified taxa to this finding was 7.2 % in our country. Increasing number of detailed researchs like this study is important to understand better the floristic richness of liverwort in our country and will contribute the researchers.