Atriyumlu yapılarda doğal havalandırma
Natural ventilation in atrial buildings
- Tez No: 456231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Doğal havalandırma, mekanik bir araç kullanmadan kapalı ortam havasının taze hava ile değiştirilmesi olarak tanımlanmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak mekanik sistemlerin sorumluluğundaki aktif iklimlendirme yükünü azaltmayı ve yapılarda enerji korunumu yükseltmeyi amaçlayan doğal havalandırma, enerji etkin pasif sistemler içinde de önemli bir yer tutmaktadır. Yapılarda farklı yöntemlerle ve / veya farklı yapı bileşenleri ile gerçekleştirilebilen doğal havalandırma; bu tez çalışmasında, atriyumlu yapılar üzerinden ele alınmıştır. Bu çalışma ile, atriyumlu yapılarda doğal havalandırmaya etki eden çeşitli yapısal ve çevresel faktörleri ortaya koymak, bu faktörlerin iklim bölgelerine göre değişimlerini ve bu değişimlerin nedenlerini incelemek amaçlanmıştır.“Genel Bilgiler”bölümünde; çalışmanın amacı ve kapsamı açıklanmış, konuya genel başlıklarla giriş sağlanmıştır.“Yapılan Çalışmalar”bölümünde, literatürde yer alan konu ile ilgili bilgiler açıklanmış, atriyumlarda doğal havalandırmaya etki eden faktörler belirlenerek tablo haline dönüştürülmüş ve seçilen örnek yapılar bu tablo ile analiz edilmiştir.“Bulgular ve İrdelemeler”bölümünde, atriyumlu yapı örneklerine ait bulgular değerlendirilmiş ve irdelenmiştir.“Sonuçlar”bölümünde; soğuk, ılıman, sıcak-kuru ve sıcak-nemli iklim bölgelerinden seçilmiş 16 atriyumlu yapı örneğinde, doğal havalandırmaya etki eden çeşitli yapısal ve çevresel faktörler ile bunların iklim bölgelerine göre benzerlik ve farklılıkları nedenleri ile birlikte verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Natural ventilation is defined as the replacement of indoor air with fresh air without the use of a mechanical device. Natural ventilation, which uses renewable energy resources to reduce the active climate load on the responsibility of mechanical systems and to increase energy conservation in buildings, is also an important part of energy-efficent passive systems. Natural ventilation, which can be carried out in the buildings by different methods and / or different building components, have been dealed in the atrial buildings in this thesis. With this study, it is aimed to reveal various structural and environmental factors affecting natural ventilation in atrial buildings and to investigate the changes of these factors according to climate regions and the reasons of these changes. In“General Information”section; purpose and scope of the study were explained, the topic was introduced with general titles. In“Work Done ”section, information about the subject in the literature was explained, the factors affecting the natural ventilation in the atrium were determined and transformed into a chart, and the selected samples were analyzed with this chart. In“Findings and Deposits”section, atrial structure samples were evaluated and examined. In“Conclusions”section; various structural and environmental factors affecting natural ventilation, their similarities and differences according to climatic reasons were given together with their causes in the case of 16 atrial structures selected from cold, temperate, hot-dry and hot-humid climate regions.