2006-2015 yılları arasında perkütan ve cerrahi yol ile kapatılan konjenital atriyal septal defektli hastaların retrospektif taranması
A retrospectif screening of patients who had congenital atrial septal defect which closure by percutaneous and surgical method between 2006-2015
  1. Tez No: 434631
  2. Yazar: ESER VARIŞ
  3. Danışmanlar: UZMAN TUNCAY KIRIŞ, DOÇ. DR. CEM NAZLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Çalışmamızda sekundum tip atriyal septal defekt (ASD)'li hastalarda perkütan kapatma ile cerrahi kapatmanın uzun dönem sonuçlarını araştırdık. Yöntem: 2006 ile 2015 yılları arasında, sekundum ASD'leri transkateter ya da cerrahi yol ile kapatılmış toplam 305 erişkin hasta çalışmaya alındı. Hastalar işlem öncesinde ve sonrasında transtorasik ekokardiyografi (TTE) gerekli görüldüğünde de transözafagiyal ekokardiografi (TEE) ile değerlendirilmişti. Hasta kayıtlarından, hastaların demografik özellikleri, işlem öncesi ve sonrası ekokardiyografik sonuçları incelendi. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların, 212'si kadın (%69.5), 93'ü erkekti (%30.5). Ortalama yaş 35.6 ± 14.5 idi. Cerrahi ve transkateter uygulanan hastalar arasında başvuru şikayetleri bakımından fark yoktu. Nefes darlığı perkütan yapılan grubun %45'inde, cerrahi yapılan grubun ise %59'unda vardı. Eşlik eden kapak hastalıkları arasında, ileri mitral yetersizliği cerrahi kapatmaya giden hastalarda daha fazlaydı (%4'e karşın %0). Pulmoner darlık, özelliklede ciddi pulmoner darlık cerrahi kapatma yapılan grupta daha fazlaydı (%9'a karşın %0). İşlem öncesine göre, hem cerrahi grupta hem de perkütan kapatma yapılan grupta sağ atriyum, sağ ventrikül çaplarında ve sistolik pulmoner arter basıncında azalma gözlendi. Sol ventrikül diyastolik çaplarında her iki grupta da artma izlendi. Sonuçlar: ASD li hastalarda, transkateter kapatmanın başarı oranı cerrahi ile kapatmanın başarı oranıyla benzerdir. Tüm sebepli mortalite sıklığı, inme riski ve atriyal aritmi sıklığı yapılan işleme bağlı olmaksızın doğal seyrine bırakılan ASD'li hastalara göre işlem yapılan hastalarda daha düşüktür. Hem perkütan kapatma hem de cerrahi kapatma, her iki ventrikülü de içeren kardiyak yapılarda erken ve sürekli anatomik ve fonksiyonel değişikliklere sebep olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Background: In this study, we investigated the long term results of percutenous or surgical closure in patients with secundum atrial septal defect (ASD). Material and Methods: Between 2006 and 2015, 305 patients having ASD, in whom percutaneous or surgical closure was performed, were included in this study. Patients were evaluated with transthoracic echocardiography (TTE) if necessary with transesophageal echocardiography (TEE) both before and after the procedure. The patients' demographic characteristics and echocardiograpy results were examined from patients' medical records. Results: There were 212 female (%69.5) and 93 male (%30.5) . The mean age was 35.6 ± 14.5 years. Symptoms were similar to each group. The most common presenting symptom was dyspne in both groups. Severe mitral regurjitation was more frequent in surgery group (%4 to %0). Also, severe pulmonary obstruction was more common in surgery group. (%9 to %0). A decrease in right atrium, right ventricule diameter and systolic pulmoner pressure were observed in both groups after treatment. An increase in left vertricule diastolic diameter was observed in both groups. Results: The success rate of surgery closure was similar to that of the transcatheter closure in patients with ASD. All cause- mortality, stroke risk and the incidence of atrial arrhythmias were lower in ASD patients undergoing percutaneous or surgical closure compared with those did not. Both surgical and percutaneous closure lead to early and continuous anatomical and functional changes in cardiac structure including RA, RV, and LV.