A numerical study on seismic behavior of plan irregular buildings
Düzensiz binaların sismik davranışı üzerine sayısal bir çalışma
- Tez No: 456301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA METE GÜNEYİSİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Binanın şekli, büyüklüğü ve geometrisi sismik performansını kritik derecede etkilemektedir. Planda basit geometriye sahip binalar geçmişteki şiddetli depremlerde iyi performans göstermişti. Ancak, planda düzensizliğe sahip binaların daha savunmasız olduğu ve sismik aktivite sırasında daha fazla hasar oluştuğu görülmüştür. Bu çalışmada, 36 x 36 m plan boyutlarına ve her iki yönde 6 açıklığa sahip 8 katlı düzenli bir betonarme bina ile +, C, O, H, ┴, L ve Z gibi farklı düzensizlikleri olan 24 düzensiz bina incelenmistir. Yapılar, sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak modellendi ve hem doğrusal olmayan statik hem de dinamik analizlerle değerlendirildi. Analiz için üç boyutlu yapısal modellerden yararlanılmıştır. Düzenli ve düzensiz binalar için kapasite eğrileri, kat deplasman değişimi ve çatı yer değiştirmesi, taban kesme kuvveti zaman ilişkisi hesaplandı. Sonuçların analizi, planda düzensizliğin binaların kapasitesini düşürmesinden dolayı, düzenli yapının planda düzensiz yapılara kıyasla fazla kapasiteye sahip olduğunu gösterdi. Düzensizlik miktari çok olan yapıdan daha olumsuz sonuçlar elde edildi. Ayrıca, binaların yer değistirmesinin, özellikle çatı seviyesinde düzensizliğin türüne ve miktarına duyarlı olduğu gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
The shape, size and geometry of the building affects critically its seismic performance. Buildings with simple geometry in plan had performed well during the past strong earthquakes. But buildings with plan irregularity are more vulnerable and expected to be experienced more damage during seismic excitation. In this study, an eight story reinforced concrete regular building having a typical 6 bay x 6 bay frame with plan dimensions of 36 x 36 m and twenty four irregular buildings with different irregularities of +, C, O, H, ┴, L and Z shapes were examined. The structures were modeled using a finite element method and evaluated by both nonlinear static and dynamic analyses. Three-dimensional structural models were utilized for the analysis. Capacity curves, variation of storey displacement, and roof displacement, base shear time history were computed for the regular and irregular buildings. The analysis of the results showed that the regular building had considerably greater capacity in comparison to the irregular buildings due to the fact that irregularity caused decreasing the capacity of the buildings and the structures were more doubtful when they were more irregularities. Moreover, the displacement demands of the buildings were sensitive to type and amount of irregularity, especially at roof level.