The effect of hybridization on the mechanical performance of carbon/aramid epoxy fabric composite
Hibridizasyonun iç içe dokunmuş karbon/aramid-epoksi kompozitlerin mekanik performansına etkile
  1. Tez No: 456300
  2. Yazar: HUMAM MEZHER FLAYYIH
  3. Danışmanlar: DOÇ. AHMET ERKLİĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Karbon/aramid kompozitlerinin cam elyafla hibridizasyonun mekanik ve titreşim özellikleri üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Hibridizasyonun karbon / aramid mekanik özellikleri üzerindeki etkisini belirlemek için saf karbon / aramid epoksi ve saf cam epoksi kompozitler hibrit kompozitlerle karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, kompozit plaka içerisinde S-cam elyaflarının hibrit karbon / aramid elyaflarla değiştirilmesinin eğilme özelliklerinde iyileştirmeler ve yüzde değerinin gerilme özellikleri üzerinde olumsuz bir etki sağlayabileceğini ortaya koymuştur. Ayrıca, eğilme testi sonuçları, kompozit plakaların bası tarafına S-cam elyafı yerleştirildiğinde, çekme tarafında karbon-aramid elyafların yerleştirilmesinin aksine eğilme özelliklerinde önemli iyileştirmeler görülmüştür. Yarım güç band genişliği tekniğini kullanarak sönümlenme özellikleri, titreşim tepki zarf eğrisinden türetildi, yapıların kayıp modülü, depolama modülü ve sönüm oranı da hesaplandı. Hibrit konfigürasyon sonucunun titreşim özelliklerinde iyileştirmeler sağlayabileceği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of hybridization with glass layers on the mechanical and vibration properties of carbon/aramid hybrid composites were investigated. In order to determine the effect of the hybridization on the mechanical properties of carbon/aramid, pure carbon/aramid epoxy and pure glass/epoxy composite laminates were compared with hybrid composites. The results showed that the replacing of Sglass fibers with carbon/aramid fibers in the composite laminate could give enhancements in the flexural properties while the hybridization showed negative effect on tensile characteristics. Moreover, the results of flexural test were found that when putting S-glass fibers on the compressive side of composite laminates were realized important enhancements for flexural properties in contrast with the putting carbon-aramid fibers on tensile side. Utilizing the half power band-width technique, the damping characteristics were deduced from the vibration response envelope curve. Loss modulus, storage modulus and damping ratio of the structures were also calculated. It was observed that the result of hybrid configuration could provide improvements in the vibration characteristics.