Development of a novel baby food from persimmon puree and hazelnut flour by ultrasonication and eau de rose addition and the investigation of its certain chemical, physical and microbiological properties
Ultrasonikasyon ve gül suyu uygulamalarıyla Trabzon hurması ve fındık unu içeren bebek mamasının geliştirilmesi ve mikrobiyolojik, kimyasal, fiziksel özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 456379
  2. Yazar: HATİCE DİLEK ULUSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN YURDUGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tamamlayıcı beslenme uygulamaları yaşamın ilk iki yılı boyunca bebeklerin beslenme, sağlık ve yaşam için temeldir. Trabzon hurması işlevsel bir meyve olup birçok yemekte kullanılabilir. Sağlık açısından çok sayıda yararı olup kalp ve bağışıklık sistemi, bazı kanserlerin riskinde azalma ve sağlıklı görmenin sağlanması gibi yararlar sayılabilir. Trabzon hurması fenolik bileşikler, C vitamini, antioksidan, glikoz, diyet lif ve karotenoid bakımından önemli bir kaynaktır. Öte yandan, fındık unu çok özel besin değeri olması nedeni ile insan beslenmesinde ve sağlığında önemli rol oynamaktadır. Fındık unu protein ve yağ için iyi bir kaynaktır. Bu çalışmada, ultrasonikasyon ve gül suyu ile muamele edilerek oluşturulan bebek mamasının bebeğin yaşam ve beslenmesine pozitif katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Belirli mikroorganizmaları yok etmek için kullanılan ve ısıl olmayan bir yöntem olan ultrasonikasyon ek gıdalarda besin kaybını önleyebilir. Buna ek olarak gül suyu antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu özelliklerin ışığında, ultrasonikasyon ve gül suyu ile muamele edilen bu tamamlayıcı gıda bebek sağlığı için uygun olabilir. Bu çalışmaya göre; ultrasonikasyon ve gül suyunun beraberinde kullanılması (2mL ER/10g+90dB+10 min.) başlangıçta mikrobiyal güvenliği sağlamakta olup biyokimyasal açıdan bebek mamasını pozitif yönde etkileyebilir. Kontrol grubu ile kıyaslandığında uygulama gruplarında pH, yağ, şeker ve protein içeriği açısından anlamlı farklılıklar bulunamamıştır. Yapılan testler sonucu mamada alerjen ve aflatoksin olmadığı bulunmuştur. Vitamin C açısından uygulama gruplarında kontrol grubuna göre azalma gözlenmiştir. Tat paneli sonuçlarında uygulama grupları arasında aşırı farklı sonuçlar gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Complementary feeding practices are fundamental to infant's nutrition, health, and survival during the first two years of life. Persimmon fruit is an important source of phenolic compounds, vitamin C, antioxidants, glucose, dietary fibre, and carotenoids and has been shown to have positive impact on cardiovascular and immune systems, decrease certain type of cancers and help maintain a healthy vision. On the other hand, hazelnuts play a major role in human nutrition and health due to their special nutritional value. Hazelnut flour is a good source of protein and fat. Aim of the present study is to prepare a novel healthy and nutrition complementary baby food. Persimmon puree and hazelnut flour are treated with ultrasonication technique and eau de rose addition to prepare such a product. Ultrasonication is a non – thermal treatment method to eliminate microorganisims without damaging the nutritionally important compounds in the food. On the other hand, eau de rose has well known anti-bacterial properties. In wiew of these properties, it is expected that baby food prepared from persimmon puree and hazelnut flour and treated with ultrasonication and eau de rose will be a healthy, nutritious complementary baby food. Main finding of our study can be summarized as follows: Ultrasonication and eau de rose treatment improve microbial safety and positively effects biochemical composition of the prepared baby food. Protein, fat, and sugar content and pH of the food were found to be unaffected by the combination treatment. Moreover, no allergen and aflatoxin were detected. Vitamin C levels were decreased in treatment groups with respect to control. The taste panel results were evaluated and it was found that there were no generally extreme differences between the treatment groups of baby food.