Corylus colurna L. anacına bazı fındık çeşitlerinin aşılanabilirliğinin incelenmesi
Investigation of grafting possibilities of some hazelnut cultivar on corylus Colurna L. rootstock
  1. Tez No: 456378
  2. Yazar: MEHTAP ŞENYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Fındık Araştırma İstasyonunda 2011 ve 2015 yılları arasında yürütülmüştür. Bu çalışmada, iki yaşlı C. colurna L. çöğürleri üzerine C. avellana L. türüne ait olan Tombul, Palaz ve Çakıldak fındık çeşitleri kalem olarak kullanılmıştır. Yama göz ve dilciksiz kalem aşıları ile yapılan aşıların seyri anatomik ve histolojik olarak incelenmiştir. Göz aşılarında kaynaşmanın seyrini takip etmek amacıyla aşılamadan 14, 21, 28, 40, 60, 120, 180 ve 240 gün sonra; kalem aşılarından ise 30, 45, 60, 90, 120 gün sonra aşı örneği alınarak incelenmiştir. Aşı başarısı en yüksek kombinasyon %86 ile göz aşılarından Tombul/C. colurna olarak tespit edilmiştir. Kalem aşılarında, aşılamadan 45 gün sonra kambiyal devamlılığın sağlandığı tespit edilmiştir ve kaynaşmanın seyrinde önemli bir fark meydana gelmemiştir. Göz aşılarında aşılamadan 14 gün sonra kallus oluşumunun başladığı, 28 gün sonra ise kambiyal devamlılığın sağlandığı saptanmış ve üç çeşidin kaynaşmasında büyük bir fark gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out at Horticulture Department of Ordu University and Hazelnut Research Station between the years 2011 and 2015. In this study, on two old seedling rootstocks, Tombul, Palaz and Çakıldak hazelnut varieties which belonged to the C. avellana L. were used as scion. The process of the grafting which were accomplished by using patch budding and splice grafting were examined anatomically and histologically. In order to observe the process of graft compatibility at the sections of graft unions, the samples from the grafting were observed to take on the 14, 21, 28,40, 60, 180 and 240 days after the patch budding and 30, 45, 60, 90, 120 days after the cleft graft. It was confirmed that the most successful combination of budding was Tombul/C. colurna with a %86 success in grafting. In cleft grafts, 45 days after the grafting it was determined that the cambial continuation was ensured and there was no significant difference in the process of graft union. In the budding 14 days after the grafting it was confirmed that the callus formation began and 28 days after the grafting it was confirmed the cambial continuation was ensured and no significant difference was observed in the graft unions of three types in the grafting.