Ortaokul 6, 7 ve 8. sınıf fen bilimleri dersi öğretim programlarının öğrencilerin bilimsel süreç becerileri, duygusal zekâları, bilişsel stilleri ve akademik başarılarına etkisi
The effect of middle school 6th, 7th and 8th science teaching curriculum programs on the students cognitive styles, emotional intelligent, science process skills and academic achievement
  1. Tez No: 456404
  2. Yazar: SABİHA AKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERPİL KALAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim 6, 7 ve 8. sınıf fen bilimleri dersi öğretim programlarının öğrencilerin bilimsel süreç becerileri, duygusal zekâları, bilişsel stilleri ve akademik başarılarına etkisini incelemektir. Çalışma, zayıf deneysel ve korelasyonel modellerinin birlikte kullanıldığı 3 aşamadan oluşan boylamsal bir çalışmadır. Çalışmaya, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında uygun örnekleme yöntemine göre seçilen Hatay il merkezindeki bir ortaokulda küme örnekleme yöntemine göre seçilen 483 kız, 451 erkek olmak üzere toplam 934 öğrenci katılmıştır. Veri toplama aracı olarak,“Bilimsel Süreç Beceri Testi”,“Duygusal Zekâ Ölçeği”,“Bilişsel Stil Ölçeği”ve“Fen Bilimleri dersi yılsonu karne notu”kullanılmıştır. Ölçme araçları ekim, ocak ve mayıs ayları olmak üzere 3 kez uygulanmıştır. Verilerin analizinde öncelikle, ortalama, yüzde ve standart sapma gibi betimlemeli istatistikler kullanılarak betimlemeler yapılmıştır. Daha sonra; Ard arda 3 kez uygulanan bağımlı değişkenlerde gelişimi tespit etmek amacıyla Tekrarlı ANOVA ve son olarak değişkenlerin birbirleri ile ilişkisini tespit etmek amacıyla ise pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışma sonunda; öğrencilerin bilimsel süreç beceri düzeylerinin orta, duygusal zekâ düzeylerinin yüksek, bilişsel stil olarak ise çoğunlukla alan bağımlı oldukları görülmüştür. Diğer taraftan fen bilimleri öğretim programının bilimsel süreç becerileri ve bilişsel stilleri üzerine anlamlı bir etkisi varken, duygusal zekâ üzerine düzenli bir etkisi olmadığı görülmüştür. Ayrıca genel olarak bilimsel süreç becerileri, duygusal zekâları ve bilişsel stilleri ve akademik başarıları arasında bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of middle school science curriculum program on 6th, 7th and 8th students' science process skills, emotional ıntelligent, cognitive styles and academic achievement. The study is a longitudinal survey study consists of 3 stages. The sample of study consist of 934 middle school students including 483 female and 451 male who selected according to cluster sampling at a middle school in a city in Turkey's southern. As a data collection tools,“Science Process Skill Test (SPST)”,“Emotional Intelligent Scale (EIS)”,“Cognitive Style Test (CST)”and“Science academic Achievement (SA)”were used. The data collection instruments were applied 3 times in October, January and May. The data obtained by the data collection tools were analyzed firstly descriptive statistics. Secondly, SPST, EIS and CST scores were analyzed by repeated ANOVA to detect the development. Thirdly, all scores analyzed by correlation analysis to determine the effect each of the data. At the end of the study, results show that students have an intermediate level at the scientific process skills, have a high level at emotional intelligent and have mostly field dependent at cognitive style. And science curriculum program was increased students' scores SPST and CST but didn't EIS. Besides, there were a positively correlation between SA and SPST, EIS and CST.