Social media analysis based on mobile systems
Mobil tabanlı sistemlerde sosyal medya analizi
  1. Tez No: 456452
  2. Yazar: LEVENT YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ALAYBEYOĞLU YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Gelişen yeni teknolojiler ile birlikte internet ve sosyal medya kullanımı artmakta ve çok sayıda insan aktif olarak internet kullanmaktadır. Aynı zamanda mobil teknolojilerdeki gelişmeler ve mobil cihazların yaygın kullanımı buna bir sebep olarak gösterilebilmektedir. Bu sayede sosyal medya insanların birbirleriyle etkileşim kurduğu bir sanal ortam haline gelmektedir. Twitter gibi sosyal medya platformları çok popüler bir hale geldi ve çok sayıda insan bu platformlarda kendileri hakkında bilgiler paylaşmaktadır. Ayrıca bu platformlar aracılığıyla fikirlerini, düşüncelerini, yaşamlarını ve çok daha fazlasını diğer insanlarla paylaşmaktalar. Bu tezde insanların Twitter platformu üzerinde paylaştıkları bilgilerden anlamlı sonuçlar elde etmek hedeflemektedir. Bu sayede çok önemli bilgiler açığa çıkabilmektedir. Dahası, belirli bir anahtar kelime hakkında hangi insanların ne paylaştıkları ve bu konuda ne düşündükleri hakkında bilgi alınabilir. Tüm bu referanslar, insanlar, üniversiteler, şirketler, etkinlikler ve benzeri konular hakkında önemli bir rol oynamaktadır. Benzer şekilde, bütün bu sosyal medya analizi Android tabanlı mobil ortamda tez ürünü olarak geliştirildi ve bu Android uygulaması sayesinde, belirtilen anahtar kelimeler hakkında tweet ya da tweetler gönderen kullanıcıların önemli bilgileri görüntülenebilmektedir. Ayrıca bu kullanıcıların bulundukları konumlar ve ülkelerde görüntülenebilmektedir. Diğer bir başka çıkarım ise, kullanıcıların genel olarak Twitter üzerinde tweet attıkları zaman aralıklarıdır.İnsanlar internet üzerinden Twitter platformuna bağlanmak için bazı işletim sistemlerini kullanıyorlar ve bu işletim sistemleri mobil ve masaüstü işletim sistemleridir. Bu nedenle, belirtilen bir kelime hakkında tweet atan kullanıcıların hangi işletim sistemini kullandığının analizi de yapılabilmektedir. Bu özellik farklı anahtar kelimelere göre farklı sonuçlar içermektedir. Bütün bunlara ek olarak, Twitter üzerinde paylaşılan ve dünyanın her yerindeki insanlara ait olan bilgiler, bu mobil uygulama aracılığı ile de izlenebilmektedir. Bu noktada asıl hedef Twitter üzerindeki tüm etkileşimleri analiz etmek ve bunun sonucunda değerli sonuçlar elde etmektir. Bu yolla, anlamlı sonuçlar çıkarılabilmekte ve bu sonuçlara mobil Android cihazlarıyla erişim sağlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The use of internet and social media has increasing with the developing new technologies and large number of people have actively using of the internet. At the same time the development of mobile technologies and the widespread usage of the mobile devices that can be shown as the reason for that. In this way, social media has become a virtual environment in which people interact with each other. Some of social media platforms such as Twitter have become very popular and most of people share some information about themselves on these platforms. They also share their ideas, thoughts, lives and much more things with other people through on these platforms. On this thesis that is aimed to take meaningful results from the information that people share on the Twitter platform. In this way, very useful information can be revealed. Furthermore, can be obtained which people have shared about a specified keyword and what they think that about it. All these references play an important role with about people, universities, companies, events and so on. Likewise, all these social media analyses are performed as thesis product on Android based mobile environment and thanks to this android app, can be displayed the important information of users who post tweet or tweets with about specified keywords. Their locations and countries can be also displayed. The other a different inference is what time periods of users generally post tweet on Twitter. People use some operating systems to connect from internet to Twitter platforms and these are mobile and desktop operation systems. Therefore, can be analysed to which operating system is used when posting a tweet on Twitter with specified keyword. This feature includes different results according to different keywords. Besides all this, the information all the people in the world shared on Twitter that is can be view on the mobile application. The main goal of at this point is to analyse all the interactions on Twitter and as a result the getting significant results. In this way, meaningful results can be extract and these results can be accessed with Android mobile devices.