Development of mwcnt nano composite materilas as gas sensor
Çok duvarlı karbon nanotüpler ile nanokompozit malzemelerin gaz sensörü olarak geliştirilmesi
- Tez No: 456453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERAFETTİN DEMİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Toksik gazlar insan sağlının yanında hem hayvanların hem de bitkilerin sağlığı içinde zararlıdır. Farklı konsantrasyonlar sağlık üzerinde çeşitli kalıcı veya ölümcül problemlere yol açar. Bu yüzden ortamdaki toksik gazların(karbon monoksit, karbondioksit)ve oksijen ortamdaki kontrolü hayati önem arz etmektedir. Bu çalışmada, altın nanoparçacık katkılanın kitosan tabanlı yalıtkan polimerlerin gaz algılama özelliklerine olan etkisi akustik dalga tekniği ve elektriksel ölçüm yöntemleri ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Besides human helath, toxic gases are harmful for both animal and plant health. Various concentrations caause so many fatal or permanent problems. Therefore, controlling toxic gases(carbon monoxide, carbon dioxide) and oxygen at the indoor environment is of vital impotance. In this study, effect of gold nanoparticle doping on the gas sensing properties of chitosan-based conductive polymers were investigated via acoustic wave and electrical based techniques.