Üç farklı palyatif bakım hizmet modelinin kanserli hasta – hastaya bakım veren aile üyeleri açısından değerlendirilmesi ve maliyet-etkililik analizi
An evaluation of three different palliative care service models in terms of patients with cancer diagnosis-their family caregivers and cost-effectiveness analysis,
- Tez No: 456836
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; palyatif bakım gereksinimi olan kanser hastalarının, üç farklı hizmet modeli ile aldıkları palyatif bakım hizmetinin maliyet-etkililik değerlendirmesini yapmaktır. Çalışma; Palyatif Bakım Merkezi'nde hizmet alan 60 hasta, devlet hastanesinde genel bakım alan 59 hasta ve evde sağlık hizmeti alan 41 hasta (toplam: 160 hasta) ve onlara bakım veren 154 aile üyesiyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmada Palyatif Bakım Merkezi ile devlet hastanesi genel hasta servislerinde yatan hastalara ait maliyet ve etkililik sonuçları toplumsal bakış açısı ile, evde sağlık hizmetleri ile sunulan palyatif bakım hizmetlerinin maliyet-etkililik sonuçları hasta perspektifi ile değerlendirilmiştir. Etkililik ölçümünde; hastalar için semptomlardaki iyileşme, yaşam kalitesi düzeyleri, aldıkları hizmetten memnuniyet düzeyleri ve hastaya bakım veren aile üyeleri için, aile bakım memnuniyeti ve aile bakım yükü değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; devlet hastanesinde genel bakım alan hastaların semptom düzeylerinde, Palyatif Bakım Merkezi'nde hizmet alan hastalara göre daha fazla iyileşme yaşandığı tespit edilmiştir (p0,05). Hizmet alınan modellere göre QALY kazanımları değerlendirildiğinde; Palyatif Bakım Merkezi'nde hizmet alan hastaların QALY değeri ortalama -1,0±4,0, devlet hastanesinde genel bakım alan kanser hastalarının QALY değeri ortalama 1,5±4,8 ve evde sağlık hizmeti alan hastaların QALY değeri ortalama 2,5±3,3 olarak hesaplanmıştır. Maliyetlerin değerlendirilmesinde ise; doğrudan ve dolaylı maliyetlerin (cepten harcamalar) en yüksek olduğu model,“Palyatif Bakım Merkezi Modeli”olmuştur. Çalışmada maliyet-etkililik değerlendirmesinde, elde edilen kazanımlar açısından“İlave Maliyet Etkililik Oranları”hesaplanarak modeller karşılaştırılmıştır. Elde edilen verilere göre; toplumsal perspektiften ele alındığında devlet hastanesinde genel bakım almak, Palyatif Bakım Merkezi'nde bakım almaktan daha maliyet-etkili bulunmuştur. Hasta perspektifinden karşılaştırma yapıldığında ise; evde sağlık hizmeti modeli, devlet hastanesinde genel bakım modeli ve Palyatif Bakım Merkezi modeline göre daha maliyet-etkili bulunmuştur. Hasta perspektifinden, yaşam kalitesine ilişkin kazanımlar değerlendirildiğinde (genel sağlık durumu, fonksiyonel durum ve semptom düzeyi) yine en maliyet-etkili model evde sağlık hizmetleri modeli olmuştur. Hasta perspektifinden, hasta memnuniyet düzeyi değerlendirildiğinde, en maliyet-etkili yöntem; devlet hastanesinde genel bakım modeli iken, ailelerin memnuniyet düzeyleri ve bakım yükleri açısından en maliyet-etkili model evde sağlık hizmetleri modeli olarak bulunmuştur. Bu araştırma sonuçlarının sağlık planlamasında ve sosyal güvenlik politikalarında, sağlık yöneticilerine ve karar vericilere önemli kanıtlar sağlaması beklenmektedir. Anahtar Sözcükler Palyatif Bakım, Kanser, Maliyet-Etkililik, QALY (Kaliteye Ayarlanmış Yaşam Yılları), Yaşam Kalitesi, Evde Sağlık Hizmetleri, Aile Bakım Yükü, Aile Bakım Memnuniyeti.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the cost effectiveness of the palliative care services received by cancer patients who need palliative care with three different service models. The study was conducted with 60 patients who got service at the Palliative Care Center, 59 patients who received usual care at the public hospital and 41 patients who got home health care services (total 160 patients) and 154 family members who provided care for them. In the study, the cost effectiveness results of the palliative care services provided in the Palliative Care Center and usual care at the public hospital were evaluated with social point of view. The cost effectiveness results of the palliative care services provided together with home health care services were evaluated with the patient's perspective. For patients; recovery in their symptoms, the levels of patients' life quality, levels of patients' satisfaction with the services, they get were evaluated within the measurement of effectiveness. For the family members who provided care for the patients, family care satisfaction and family care burden were evaluated within the measurement of effectiveness. According to the results obtained, it was determined that more recovery was experienced in the symptom levels of the patients who received usual care at the public hospital when compared to the patients who received care at Palliative Care Centers (p0,05). When the QALY was evaluated according to the service models, the QALY value of the patients receiving service at the Palliative Care Center was calculated as -1,0±4,0 in average. The QALY value of the cancer patients receiving usual care at the public hospital was calculated as 1,5±4,8 in average. The QALY value of the patients receiving home health care services was calculated as 2,5±3,3 in average. As for the evaluation of the costs, the model in which the direct and indirect costs (out-of-pocket expenses) are the highest has been the“Palliative Care Center Model”. In the study, the models were compared calculating the“Incremental Cost Effectiveness Ratios”in terms of the gains in the cost effectiveness evaluation. According to the data obtained, receiving usual care at the public hospital was found more cost effective than receiving care at the Palliative Care Center when they were approached from the social perspective. When a comparison from the patient perspective was made, home health care services model was found more cost effective than the usual care at the public hospital model and the Palliative Care Center model. When the gains in terms of life quality (general health situation, functional situation and symptom level) were evaluated from the patient's perspective, the most cost effective model became the home health care services model again. When the patient satisfaction level was evaluated from the patient perspective, the most cost effective method was found as the usual care at public hospital model. The most cost effective model in terms of the satisfaction levels and the care burdens of the families was found as home health care services model. The research results are expected to provide important evidence based information to health managers and decision makers in health planning and reimbursement policies. Keywords Palliative Care, Cancer, Cost Effectiveness, QALY (Quality Adjusted Life Years), Quality of Life, Home Health Care Services, Family Care Burden, Family Care Satisfaction.