Sermayenin ve devletin uluslararasılaşması sürecinde kamusal varlık fonlarının işlevi
The function of sovereign wealth funds in the process of internationalization of capital and state
- Tez No: 456835
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Kamu Yönetimi, Economics, Law, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde onlarca bulunan ve sayıları giderek artan kamusal varlık fonlarına ilişkin birçok çalışma bulunsa da; çalışmalar genellikle fonların ekonomik özelliklerini değerlendirmektedir. Bu çalışmada ise kamusal varlık fonlarının ekonomik özellikleri değerlendirilip aynı zamanda fonların uluslararasılaşma süreçlerindeki işlevi araştırılmıştır. Bu bağlamda uluslararasılaşma süreçleri sermaye ve devlet olarak iki başlıkta incelenmiş ve bunun devlete olan etkisi tanımlanarak; mevcut uluslararası iş bölümünün günümüzdeki yapısı irdelendikten sonra kamusal varlık fonlarına sahip olan devletlerin iktisadi-siyasi ayrımına sahip olup olmadıkları ayrımından yola çıkılarak bir karşılaştırma yapılmıştır. Karşılaştırma, kaynak bakımından aynı kaynağa sahip olan; ancak devlet biçimi bakımından farklı olan Norveç ile Kuveyt, Suudi Arabistan ve Abu Dabi'nin karşılaştırılarak farklılıklarının ortaya konulması ile gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak aynı ekonomik aracın farklı kullanımlarının uluslararasılaşma açısından doğurduğu etkiler ortaya konulmuştur. Anahtar Sözcükler Kamusal Varlık Fonları, Devlet, Sermaye, Uluslararasılaşma, Emperyalizm, Uluslararası İşbölümü
Özet (Çeviri)
Today there are tens of sovereign welth funds and their number is building up. Although there is a huge literature on the subject itself, many of them are narrowly concentrating only on the economic features of the funds. This study, however, not only examines the economic features of the funds but also investigates their fuction in the process of internationalization. In this regard, the internationalization processes are seperated into two categories, as capital and state, followingly are reviewed by taking into consideration their effects on the state. As followed by the analysis of the actual structure of international division of labour, the sovereign wealth funds are compared on the basis of the separation of the political and economic spheres within the social formations they exist in. The comparison is made between the funds of Norway and Kuwait, Saudi Arabid, Abu Dhabi as they have the same source regarding their funds but differet structures of state. As a result, the effects of the use of the same economic apparatus in a different way on the interternationalization process are put. Keywords Sovereign Wealth Funds, State, Capital, Internationalization, Imperialism, International Division of Labour