A robust method to identify overlapping crowd motion patterns
Kesişen kalabalık hareket örüntülerinin tespit edilmesi için gürbüz bir yöntem
  1. Tez No: 456915
  2. Yazar: BURÇAK ASAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM AYKUT ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde kullanılan yeni kamera teknolojileri ve İnternet sayesinde milyonlarca videoya istenildiği zaman, istenilen yerden ulaşmak mümkün hale gelmiştir. Bu videoların önemli bir bölümünü, dinamik sahnelerde çeşitli eylemlerde bulunan insanlar ve araçlar gibi aktörler içeren gözetleme amaçlı videolar oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, videolardaki kalabalık insan hareketlerinin analizidir. Daha detaylı bir şekilde belirtmek gerekirse; çalışmamızda bir video sekansı boyunca hareket halinde olan insanlar takip edilmekte; ve daha sonra takip edilen bu insan kalabalıkları yol benzerlikleri üzerinden Baskın Kümeler yöntemi kullanılarak öbeklenmektedir. Yol benzerlikleri elde edilirken, bu benzerlikler, seyrek bir altuzayın çıkarılması, hareketler arasındaki geçişli kapalılığın elde edilmesi, ve belirli parametrelere bağlı olarak popüler yolların bulunması gibi ara işlemlerden geçirilmektedir. Böylece her öbek için sade ve kesin bir yapısal bilginin elde edilmesi garantilenmektedir. Ayrıca, ilgili çalışma kapsamında, çeşitli sahnelerdeki kalabalıkların birbirleri ile ne kadar uyumlu bir şekilde hareket ettikleri bilgisi sayısal bir değer olarak hesaplanmıştır. Son olarak, önerilen yöntem, başka bir yöntem ile karşılaştırılmış ve edilen sonuçlar nicel ve nitel olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to recent advances in new camera technologies and the Internet, millions of videos can be easily accessed from any place at any time. A significant amount of these videos are for surveillance, and include actors such as humans and vehicles performing different actions in dynamic scenes. The goal of this study is to analyze human crowd motions in videos. More specifically, moving humans are tracked throughout a video sequence, and the collective crowd motions are then clustered using path similarities via the Dominant Sets method. While obtaining path similarities, they have also been subjected to many middle steps such as extracting a sparse subset, obtaining transitive closure between motions and selecting popular paths with respect to specific parameters. Hence, we ensure that we obtain a pure and accurate structure information for each cluster. Moreover, we calculate a scalar value, which represents a coherency information for crowds in different scenes. We also compare our method with another state of the art method and show our quantitative and qualitative results obtained from comparison.