Near-infrared image based face recognition
Yakın kızılötesi görüntü tabanlı yüz tanıma
- Tez No: 315269
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN GÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
İnsanların yüzleri hatırlama, tanıma ve ayrıştırma yetenekleri doğuştandır. Yüz tanıma alanındaki gelişmeler ve çeşitli ticari yüz tanıma uygulamaları birbirlerine paralel ilerlemiştir. Yine de, daha hatasız ve doğru sistemlere olan ihtiyaç devam etmektedir.Yüz tanımanın kullanıldığı bazı uygulama örnekleri aşağıdaki gibidir:?Yüz tabanlı video dizinleme ve arama motorları?Multimedya yönetimi?İnsan-bilgisayar etkileşimi?Biyometrik kimlik tanıma?Takip sistemleriYüz tanımada işbirliği içinde ve işbirliği etmeyen olarak iki tip senaryo bulunmaktadır. Takip sistemleri, işbirliği etmeyen kullanıcı uygulamaları için iyi bir örnektir. İşbirliği içinde olan kullanıcı uygulamalarına da geçiş control makinelerinde okunabilen seyahat dökümanları, ATM, bilgisayarda oturum açma, e-ticaret ve e-devlet uygulamaları örnek verilebilir. Kullanıcının sistemle işbirliği içinde olduğu uygulamalarda, sistemin kabulu için yüzün kameraya uygun bir şekilde konumlandırıldıktan sonra yüz resminin elde edilmelidir. Aslında çoğu yüz tanıma sistemleri bu tip uygulamalar için geliştirilmiştir.Yüze ait iç ve dış faktörler yüz tanıma işleminin performansını etkilemektedir. Yüz tanıma yüz yüzeyinin 3D şekil yansıması gibi, yalnızca yüze ait iç faktörlere dayandırılmalıdır. Dış faktörler gözlük, saç modeli, yüz ifadesi, poz ve çevresel ışıklandırma gibi özellikleri içerir. Güvenilir bir yüz tanıma için etkileri en aza indirgenmelidir.Biyometrik bir sistem çevreye uyum sağlamalıdır, bu durumun tam tersi düşünülemez. Çeşitli dış faktörlerin arasından kontrolsüz çevresel ışıklandırma en önemli konudur. Işıklandırma koşulları, özellikle ışığın açısı, yüzün görünümünü öyle çok değiştirmektedir ki; farklı ışıklandırma altında aynı kişiye ait görüntüler ile aynı ışıklandırma altında iki ayrı kişiye ait görüntüler arasında hesaplanan farklılık daha fazladır.Üzerinde çalışılmakta olan bölgesel filtrelerin çoğu kendi başlarına ışıklandırma yönünün sebep olduğu değişimlerin üstesinden gelmekte yetersizdir. Bu sebeple, yakın kızılötesi görüntüleme önerilmiştir. Son zamanlarda, görünür spectrum ardı görüntüleme üzerine çalışmalar yürütülmektedir. Ancak, termal görüntülemenin üstünlükleri yanısıra birçok dezavantajı vardır. Çevresel sıcaklık, fiziksel ve duygusal durum, alkol alımı sistemin başarısını çok fazla etkilemektedir. Çalışmalar, thermal görüntüleme ile yapılan tanıma işlemlerinin, görünür ışık tabanlı görüntüleme işlemlerinden daha iyi bir performans sergilemediklerini göstermiştir. 3D görüntüleme de kullanılan yöntemler arasındadır; fakat işlem yükü, görüntüleme sırasında gözlük takılması veya ağzın açık olma durumu sistemi başarısız kılabilir.Yakın kızıl-ötesi için aktif ışıklandırmada dikkat edilmesi gereken iki önemli husus vardır.?Işıklar net bir önden aydınlatılmış yüz resmi sağlayacak şiddette olmalı; fakat göze rahatsızlık vermemelidir.?Elde edilen yüz resmi çevresel ışıklandırmadan minimum derecede etkilenmiş olmalıdır.Bu çalışmada, diğer metotlarla karşılaştırma amacıyla, yakın kızılötesi (YKÖ) imajları üzerinde öncelikle PCA, LDA ve LBP gibi geleneksel yüz tanıma metotları uygulanmıştır. Eigenfaces yaklaşımında, ?öz yüzler? PCA yardımıyla yüz imajlarından oluşturulmuştur. PCA'in amacı yüksek boyutlu veri uzayını, daha az boyuta sahip içsel özellik uzayına dönüştürmektir.LDA'in PCA'den sonra uygulandığı Fisherfaces yaklaşımında, projeksiyon yönü bulunur böylece farklı id'li, farklı sınıflara ait imajlar azami ölçüde ayrıştırılacaktır. Diğer bir deyişle, sınıflar arası dağılım matrisi ve sınıf içi dağılım matrisi oranını maksimum yapan projeksiyon matrisi bulunur.Gabor ve LBP gibi yerel görüntü temsilleri ile ilgili çalışmalar da merak uyandırmaktadır. Başarılı bir yüz tanıma için yüzün dışsal özellikleri ile uğraşmak önemli bir konudur. LBP doku operatörü, ışıklandırma gibi özellikler nedeniyle oluşan değişimlerle başa çıkabilmektedir; bu yüzden çeşitli uygulamalarda popular bir yaklaşım haline gelmiştir. Kapalı mekan için yapılan yüz tanıma uygulamalarında, ışıklandırma bağımsız yüz temsilinde, gri tonlamadaki monotonik dönüşümün serbestlik derecesini telafi etmek amacıyla LBP gösterimi kullanılmaktadır. İmaja ait pixeller, komşu piksellerin eşik değeri olarak ilgili pikselle karşılaştırılması ile 0 veya 1 olarak etiketlenir.LBP operatörü, tamsayı olmayan piksel koordinatlarında çift doğrusal interpolasyon uygulayarak, farklı boyut ve çaplardaki komşuluklarda kullanılabilmesi için geliştirilmiştir. Başka bir değişik kullanımı ise tek biçim dokulardır. Yerel bir ikili değer dokusu, 0'dan 1'e veya tersi şeklinde en fazla iki bitsel geçiş içeriyorsa tek biçim olarak adlandırılır. Bu çalışmada, (8,1), (8,2) ve (16,2) komşu sayısı ve çap için tek biçim LBP'leri hesaplanmıştır.LBP+LDA metotu da bu çalışmada kullanılmıştır. İmajlara ait ek biçim (8,1)'lik LBP görüntü temsilleri elde edildikten sonra, bellek kısıtlarından ötürü alt örnekleme ile boyutu düşürülür. Tekil olmayan sınıf içi dağılım matrisi için PCA işleminden sonra, alt örneklenmiş özellik sınıfları üzerinde LDA uygulanır.Yüz tanıma performansını daha da arttırmak için Zernike momentleri kullanılmıştır. Global Zernike momentleri, LBP gibi bir yerel görüntü temsilleri eldesi için değiştirilmiştir. Komşuluklar ve her bir piksel etrafındaki mikro yapıyı yakalamak için bulunan moment bileşenleri dikkate alınarak, momentler her bir piksel için hesaplanmıştır. Asıl yüz imajı boyutlarına sahip kompleks moment imajı, her bir moment bileşeni için elde edilir. Daha sonra, her moment imajı, üst üste denk gelmeyecek şekilde alt bölgelere bölünür ve her bir alt bölgeden faz-büyüklük histogramları çıkartılır. Bu histogramlar peşi sıra birbirine eklenerek yüz temsili elde edilir.LBP ve LDA metotlarının birlikte kullanımı yüz tanıma başarısını olumlu bir şekilde etkilemektedir. Bu yüzden LZM ile LDA de birlikte kullanılarak, başarısı test edilmiştir. LDA'in LZM üzerine uygulanma şekli LBP+LDA işlemindekinin aynısıdır. Faz-büyüklük histogramlarının alt örnekleme ile boyutu düşürülmüştür. Daha sonar, LDA projeksiyonları hesaplanmış ve cosine benzerliği formülü ile eşleşme operasyonu gerçekleştirilmiştir. Sonuçlardan anlaşıldığı üzere, LZM+LDA'in LZM üzerinde belirgin bir üstünlüğü vardır.Bu çalışmada aşağıdaki metotlar kullanılmıştır:1.Mahalanobis mesafesi ile PCA2.Cosine benzerliği ile LDA3.Ki-kare mesafesi ile tek biçim LBP (original (8,1), (8,2) ve (8,16))4.Cosine benzerliği ile LBP+LDA5.Manhattan mesafesi ile LZM6.Cosine benzerliği ile LBP+LZMBu çalışma için oluşturulan yazılım hem kimlik tanımlama hem de kimlik doğrulama için test edilmiştir. Kimlik tanımlamada, sistem kullanıcının kim olduğunu bulmaya çalışır. Kimlik doğrulamada ise, kullanıcı belirli bir kimlik olduğunu iddia eder ve sistem bunun doğruluğunu kontrol eder.Testler için OTCBVS kalite testi veri kümesi koleksiyonundan CBSR NIR yüz veritabanı kullanılmıştır. Veritabanında 197 farklı kişiye ait toplam 3,940 YKÖ yüz imajı bulunmaktadır. Görüntüler, aktif yakın kızıl-ötesi ışıklandırma ile yakın kızıl-ötesi kamera kullanarak çekilmiştir. Kameranın üstüne konumlandırılmış 18 adet yakın kızıl-ötesi led bulunmaktadır.Bu çalışma için yapılan testler sonucunda, LZM'in başarısı, hem orijinal tek biçim LBP hem de farklı komşuluk sayısı ve çapta kullanım için geliştirilmiş olan tek biçim LBP metotlarından daha yüksek çıkmıştır. Metotların LDA ile birlikte kullanımı ise yüz tanıma işleminin başarısını daha üst seviyelere taşımaktadır. Kimlik doğrulama adımında, LBP operatörlerinin başarısı tek başına LDA'in başarısından daha fazladır; ancak kimlik tanımlama adımında LDA'in başarısı, LBP'nin üstünde çıkmıştır. PCA kullanımı ise hem tanımlama hem doğrulama için diğer metotların başarımlarını yakalayamamış; güvenilir bir yüz tanıma için yetersiz kalmıştır.Bir YKÖ yüz imajı, yüz tanıma sistemleri için sorunsuz bir girdi oluşturmaktadır; çünkü tanıma aşamasından önceki ağır ön işleme adımlarını azaltmaktadır. LZM işleminin de yardımlarıyla, YKÖ görüntüleme sisteminden elde edilmiş yüz imajları ile hızlı ve yüksek başarımlı yüz tanıma sistemleri gerçekleştirilebilir. Yalnız, YKÖ görüntüleme, işbirliği etmeyen kullanıcı uygulamaları için henüz uygun değildir. Ayrıca, dış mekan kullanımı da özellikle görünür ışığın, güneşli havalar gibi baskın olacağı yerlerde başarılı olamayabilir. Gelecekte, YKÖ görüntüleme sistemlerinde yapılacak çalışmalar ile bu tür kısıtların üzerinden gelinebilir.
Özet (Çeviri)
Humans have the ability to remember, recognize and distinguish faces and the scientists have been working on systems that can establish the same facility. The improvements in face recognition and numerous commercial face recognition systems has increased in a parallel way. Yet the need for more accurate systems still remains.Some examples of the applications in which face recognition is being used are:?Face-based video indexing and browsing engines?Multimedia management?Human-computer interaction?Biometric identity authentication?Surveillance systemsThere are two kinds of scenarios in face recognition, namely cooperative and uncooperative. Survellience systems can be a good example for uncooperative user applications. Cooperative user applications are such as access control machine readable traveling documents, ATM, computer login, e-commerce and e-government systems. In cooperative user scenarios, a user is required provide his/her face in a proper position for the camera to have the face image captured properly, in order to be granted for the access. In fact, many face recognition systems have been developed for such applications.The intrinsic and extrinsic factors of the face affect the performance of the face recognition. Face recognition should be performed based on intrinsic factors of the face only, like 3D shape reflectance of the facial surface. Extrinsic factors include eyeglasses, hairstyle, expression, posture, environmental lighting. They should be minimized for reliable face recognition.A biometric system should adapt to the environment, not vice versa. Among several extrinsic factors, problems with uncontrolled environmental lighting is the topmost issue. Lighting conditions, especially the light angle, change the appearance of a face so much that the changes calculated between the images of a person under different illumination conditions are larger than those between the images of two different people under the same illumination conditions.All of the local filters under study are insufficient by themselves to overcome variations due to changes in illumination direction. So, therefore, near infrared imaging is proposed. Studies on imaging beyond visible spectrum has been carried on recently. However, thermal imaging has many disadvantages as well as its advantages. Enviromental temperature, physical and emotional conditions, drinking alcohol can affect the system?s success drastically. Studies have shown they have not performed better than visible image based systems. 3D visible imaging had also been tried but the load created during its process and wearing sunglasses or an open mouth can fail the system?s success.There are two principles for the active lighting in near-infrared imaging:?The lights should be strong enough to produce clear frontal-lighted face image but not cause disturbance to human eyes?The resulting face image should be affected as little as possible after minimizing the environmental lighting.In this work, firstly, traditional face recognition methods such as PCA, LDA and LBP have been tried on NIR images for comparison with other methods. In Eigenfaces approach, ?eigenfaces? are constructed from the face images, by means of PCA. The purpose of PCA is to reduce the large dimensionality of the data space to the smaller intrinsic dimensionality of feature space. In Fisherfaces approach, where LDA is applied after PCA, the projection direction is found so that the images belonging to different class, here the different ids, are separated maximally. In other words, the projection matrix that makes the ratio of the between-class scatter matrix and within-class scatter matrix of the images maximum, is found.Local image representations such as Gabor and LBP has arisen great interest. For robust face recognition, dealing with extrinsic properties of face is an important issue. LBP texture operator can handle the variations caused by these properties, such as illumination, so it has become a popular approach in various applications. LBP representation is used to compensate for the degree of freedom in a monotonic transform in the gray tone to achieve an illumination invariant representation of faces for indoor face recognition applications. The pixels of an image are labeled as 0 or 1, by thresholding the neighborhood of each pixel, considering the result as a binary number.The LBP operator was extended for neighborhood of different sizes and radius by bilinearly interpolating values at non-integer pixel coordinates. Another extension is the uniform patterns. A local binary pattern is called uniform if the binary pattern contains at most two bitwise transitions from 0 to 1 or vice versa. Uniform LBPs that have (8,1), (8,2) and (16,2) neighborhood and radius size are computed.LBP+LDA is also used in this work. After uniform LBP(8,1) representations of the images are obtained, they are downsampled because of the memory limitations. Then LDA is performed on the downsampled feature sets after PCA is applied to make the within-class scatter matrix nonsingular.Zernike moments are used to further improve the face recognition performance. Global Zernike moments are modified to obtain a local representation, such as LBP, called Local Zernike moments (LZM). The moments are computed at each pixel, considering their neighborhood and moment components obtained to capture the micro structure around each pixel. A complex moment image, which has the same size of the original face image, is obtained for each moment component. Later, each moment image is divided into non-overlapping subregions and phase-magnitude histograms are extracted from each subregion. Finally, the phase-magnitude histograms are concatenated and the face representation is built.Since the use of LDA on LBP has positive effects on the success of the recognition, LZM+LDA is implemented for this study. The process of applying LDA on LZM is the same as the process in LBP+LDA. The phase-magnitude moments are downsampled and PCA is applied before LDA operation. Afterwards, the LDA projections are calculated and cosine distance is used for the matching operation. It is found out that the success of LZM+LDA over LZM is significant.The tests in this study are performed with the following methods:1.PCA with Mahalanobis distance2.LDA with cosine distance3.LBP with chi-square distance (original uniform (8,1), (8,2) and (16,2))4.LBP+LDA with cosine distance5.LZM with Manhattan distance6.LZM+LDA with cosine distanceBoth identification and verification have been tested for the methods. In face identification, a system tries to figure who the person is. In face verification, the system verifies whether the identity a person claims to be is true.CBSR NIR Face Dataset of OTCBVS Benchmark Dataset Collection is used. The database contains 3,940 NIR face images of 197 people. The images were taken by an NIR camera with active NIR lighting. 18 NIR LEDs are mounted on the camera.It is found that LZM performs better than both the original and extended uniform LBP methods in verification and identification tests. A method?s combination with LDA carries the success of face recognition to higher levels. In identification step, however, the extended LBP operators are more successful than LDA itself but in verification step, LDA is more successful than all the LBP operators. The success rate of PCA is not good enough to catch up with the other methods in face recognition.Using NIR face images for face recognition saves the system from the load of the preprocessing steps before the recognition. With the help of LZM on NIR images, robust and highly accurate systems can be built. Yet, NIR imaging is not improved enough to handle outdoor and uncooperative user applications. Future works on this context can help the system?s success carry to a higher level.