Balıkesir ili sansarları, Martes pinel, 1792 (Mammalia:Carnivora)'nin biyolojisi, ekolojisi ve taksonomik durumu
Biological, ecological and taxonomic status of Balikesir city martens, Martes pinel, 1792 (Mammalia:Carnivora)
- Tez No: 456936
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET SELÇUK ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Balıkesir ilinde yayılış gösteren Sansarların (Martes), biyolojisi, ekolojisi ve taksonomik özellikleriyle ilgili araştırmalar yapmak amacıyla, 2016 ve 2017 yılları arasında arazi çalışmaları yapılmıştır. İl genelinde ve tür ayırımı yapılmaksızın toplam 32 sansar örneği elde edilmiştir. Örneklerin tamamı Martes foina (Kaya sansarı)'ya ait olup Martes martes (Ağaç sansar) ile ilgili herhangi bir bulguya rastlanılmamıştır. Bu durum, Türkiye'de nesli koruma altında bulunan M. martes'in Balıkesir ilinde neslinin tehlike altında olduğunun bir göstergesidir. Elde edilen M. foina'ya ait örneklerin iç ve dış karakter ölçüleri alınmıştır. Literatür verileri ile örneklerin ölçüleri karşılaştırılmış ve Balıkesir ilinde Martes foina'nın nominatif formunun yayılış gösterdiği saptanmıştır. M. foina ile ilgili ayırıcı özellikler, habitat, beslenme, kürk rengi, ekto parazit ve baculum gibi bazı biyolojik, ekolojik ve taksonomik özellikler kaydedilmiştir. Örneklerin ölçüleri ile elde edildiği lokalitelerin kayıtları verilmiştir. Her iki türe ait koruma stratejisine ait gerekli olan tedbirler, öneriler şeklinde bu çalışmada kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Field studies were carried out between 2016 and 2017 in order to conduct research on the biology, ecology and taxonomic characteristics of the martens (Martes) spreading in Balıkesir province. A total of 32 marten samples were obtained without considering species taxonomy in the province. All of the samples belong to Martes foina (Rock marten) and no findings were obtained for Martes martes (Tree marten). This situation is a indication that M. martes, a protected species of Turkey, is endangered species in Balıkesir province. Internal and external characters of the obtained samples of M. foina were measured. Literature data and sample measures were compared and it was determined that the Martes foina nominative form was spread in the province of Balıkesir. Some discriminative properties of M. foina with biologic, ecological and taxonomic properties such as habitat, feeding, fur color, ectoparasite and baculum were recorded. The records of the localities of samples obtained with the measurements of the samples were given. In this study, the necessary measures for the protection strategy of both species were recorded in the form of suggestions.