Metilen yeşilinin sulu çözeltiden adsorpsiyon yöntemi ile giderilmesi
Removal of methylene green from aqueous solution adsorption method
- Tez No: 456964
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde su kaynaklarının çeşitli kirleticilerle kirlenmesi global bir çevre sorunu oluşturmaktadır. Boyar maddelerin birçok endüstride kullanımının artması ile de kirleticiler içerisinde büyük bir grubu oluşturmaktadır. Bu çalışmada, bazik özellikteki boyar madde olan metilen yeşilinin, sulu ortamdan giderimi incelenecektir. Bu amaçla, Amberlyst A21 ve yumurta kabuğu adsorban olarak seçilmiş olup, deneyler 25, 35 ve 45oC'de, üç farklı sıcaklıkta gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar incelendiğinde; optimum süre Amberlyst A21 için 90 dk, yumurta kabuğu için 60 dk, en uygun adsorban miktarının Amberlyst A21 için 0,20 g, yumurta kabuğu için 0,05 g olarak belirlenmiştir. Adsorpiyon verilerine Freundlich, Langmuir ve Temkin izotermleri de uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, contamination of water resources with various pollutants creates a global environmental problem. Pollutants constitue a large group of these materials with the increasing use of industrial materials. In this study, removal of methylene green, a basic material, from aqueous media will be examined. For this purpose, Amberlyst A21 and egg shell were selected as adsorbents and experiments were carried out at three different temperatures i.e. 25, 35 and 45oC. When the results are examined; optimum time was 90 min for Amberlyst A21, 60 min for egg shell, optimum quantity was 0,20 g for Amberlyst A21, 0,05 g for egg shell. Frendlich, Langmuir and Temkin Isotherms were applied to experimental data.