Taşıtlarda devrilme hareketi kontrolü
Roll motion control of vehicles
  1. Tez No: 456963
  2. Yazar: MÜJDE TÜRKKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BURKAN, PROF. DR. NURKAN YAĞIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez çalışmasında, devrilme titreşimlerini azaltmak amacı ile üç farklı kontrolcü tasarımı yapılmıştır. Ağırlık merkezinin binek araçlara nazaran daha yüksek olması ve gerek şehir içi gerekse şehir dışı ulaşımda sık kullanılması sebebiyle tasarlanan kontrol yöntemleri, süspansiyon sisteminde hava körüklü süspansiyon kullanılan bir tam otobüs modeline uygulanmıştır. İlk olarak kafa vurma, savrulma ve yalpa gibi istenmeyen dinamik davranışları azaltmak için, otobüsün seyir konforunu arttırma amacıyla, Bulanık Mantıklı Kontrol yöntemi ile çok girişli ve tek çıkışlı bir kontrolcü tasarlanmıştır. Devrilme titreşimlerinin azaltılabilmesi için viraj denge çubukları kullanılmaktadır, ancak bu çubuklar tek başına yeterli olmamaktadır. Bu sebeple modele ek olarak, devrilme hareketini kontrol etmek amacıyla, sırası ile Bulanık Mantıklı Kontrol, Kayan Kipli Kontrol ve Geri Adımlamalı Kontrol yöntemleri kullanılarak üç farklı kontrolcü tasarımı yapılmış ve sonuçları karşılaştırılmıştır. Gerçek otobüs parametreleri kullanılarak oluşturulan otobüs modeli, sayısal bir çözümleme programı yardımıyla modellenerek, tasarlanan kontrolcüler ile birlikte cevap grafikleri elde edilmiştir. Devrilme açısını olumsuz yönde etkileyecek şekilde sırasıyla, tümsek, viraj ve tümsek ile viraj aynı anda olacak şekilde üç farklı bozucu yol verisi kullanılmıştır. Böylece aracın devrilme hareketi titreşimleri üç farklı koşul altında, üç farklı kontrolcü ile incelenmiş ve neticeler yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, three different controllers are designed to suppress vehicle body roll motion. Due to higher center of gravity compared to passenger cars and being used frequently in both local and intercity transportation, designed control methods have been applied to the full-bus model with air spring suspension system. First, Fuzzy Logic Controller is designed with multi input and single output model to increase the bus ride comfort by reducing undesired dynamic behaviors such as pitch, yaw and roll. Anti-roll bars are added to the existing suspension system to reduce rollover propensity, but these bars are not sufficient alone. Therefore, this model has been improved to control roll motion by designing three different controller which are Fuzzy Logic Controller, Sliding Mode Controller, Backstepping Controller. The bus model generated using actual bus parameters has been transferred to a mathematical model with the help of a numerical analysis program and simulated with the designed controllers. Three different road conditions are considered bump road, bend road and bend road with bump. In this way the roll motion of a vehicle is investigated with three different controller in three different condition.