Glikozamin bileşiklerinin antimikrobiyal ve antimutajenik etkilerinin belirlenmesi
An evalution on the antimicrobial and antimutagenic potential of glucosamine compounds
  1. Tez No: 457016
  2. Yazar: FEYZA RABİA AKKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, glikozamin Schiff bazlarının antimikrobiyal, antimutajenik ve DNA bağlanma aktiviteleri araştırıldı. Antimikrobiyal aktiviteleri, Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis, Bacillus subtilis, Escherichia coli, Pseudomonas aerouginosa, Proteus vulgaris bakterileri ile Candida albicans ve Candida tropicalis mayalarına karşı mikrodilüsyon (MIC) metodu ile çalışıldı. Schiff bazlarının Gram (+) bakteriler ve mayalar üzerinde etkili olduğu gözlendi. Bileşiklerin antimutajenik aktivitesi Ames/Salmonella/Mikrozom testi ile Salmonella typhimurium TA98 ve TA100 mutant suşları kullanılarak çalışıldı. Schiff bazlarının 500, 50, 5 ve 0,5 ppm'lik çözeltileri hazırlandı. Bileşiklerin antimutajenik özellik gösterdiği, ayrıca hem baz çifti değişimi hemde çerçeve kayması mutasyonunu engellediği saptandı. Glikozamin Schiff bazlarının UV-Vis absorpsiyon titrasyonu metodu ile CT-DNA'ya bağlanma aktiviteleri araştırıldı. UV-Vis sonuçlarına göre bileşiklerin her ikisininde CT-DNA'ya interkalasyonla bağlandığı bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine of antimicrobial, antimutagenic and DNA binding activities of glucosamine Schiff bases. Besides, the antimicrobial activities of the Schiff bases were investigated against Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis, Bacillus subtilis, Escherichia coli, Pseudomonas aerouginosa, Proteus vulgaris bacteria, Candida albicans and Candida tropicalis fungi by microdilution (MIC) method. It has been found that all compounds are more active against Gram(+) bacteria and fungi. Also in this research, antimutagenic activity was studied using by Ames/Salmonella/Microsome assay. For this study, 500, 50, 5 and 0.5 ppm of the Schiff bases were tested against to Salmonella typhimurium TA98 and TA100 strains. We reported that all compounds showed an antimutagenic effect. Besides, test compounds inhibited a base pair substitution and frameshift mutagenic action. UV-Visible absorption titrations for DNA binding activities of characterised ligand has been carried out. As a result of this studies, both compounds interact with CT-DNA by a intercalative binding mechanisms.