Malkara Akçelik Madencilik Kömür Yıkama Tesisi performans etüdü
Malkara Akcelik Mining Coal Washing Plant performance study
  1. Tez No: 457046
  2. Yazar: MURAT ÖZTORUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada Akçelik Madencilik San. ve Tic. A.Ş.'ne ait kömür yıkama tesislerinin performansı, yüzdürme batırma testleri ve tromp eğrileri yardımıyla yapılarak elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Tesis performansının değerlendirilebilmesi için tesiste kullanılan tüm yıkama ekipmanlarının giriş ve çıkışlarından numuneler alınarak yapılan testler sonucu, yıkama cihazlarının çalışma performansları değerlendirilmiştir. Yıkama cihazlarının performans değerlendirmelerinde ± 0,1 yoğunluk aralığındaki malzeme miktarı ve hesaplanan d50, ET ve I değerlerinden yararlanılmıştır. Linyit kömürünün yapılan yüzdürme batırma testleri sonucu çizilen yüzdürme batırma eğrilerinden her bir yıkama tesisi için beslenen kömürlerin yıkanabilirlik özelliklerinin güç olduğu tespit edilmiştir. Yıkama tesisi 1 de bulunan ağır ortam tamburunun ayrım yoğunluğu (d50) 1,45 g/cm3 bulunarak kesme noktasında kayma olmadığı görülmüştür. Hata faktörü (ET) 0,02 ve hassasiyet faktörü (I) 0,014 bulunmuştur. Bu değerlerde istenen sınır değerler içerisinde olup ağır ortam tamburunun iyi bir ayrım yaptığı görülmüştür. Yine yıkama tesisi 1 de bulunan ağır ortam siklonunun ayrım yoğunluğu (d50) 1,75 g/cm3 bulunarak kesme noktasında kayma olduğu görülmüştür. Hata faktörü (ET) 0,02 bulunarak istenilen sınır değerler içerisinde olduğu görülmüştür. Ancak hassasiyet faktörü (I) 0,011 bulunmuş olup istenilen sınır değerin altında kalmıştır. Yıkama tesisi 2 de bulunan ağır ortam siklonu 1 ve 2 de kesme noktalarında kayma tespit edilmiştir. Ağır ortam siklonu 1 de (d50) 1,46 g/cm3 bulunmuştur. Hata faktörü (ET) 0,05 ve hassasiyet faktörü (I) 0,034 bulunarak istenilen sınır değerler içerisinde olduğu görülmüştür. Ağır ortam siklonu 2 de (d50) 1,45 g/cm3 bulunmuştur. Hata faktörü (ET) 0,18 bulunarak istenilen sınır değerler içerisinde olduğu görülmüştür. Ancak hassasiyet faktörü (I) 0,125 bulunmuş olup istenilen sınır değerin üstünde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, performance study of Coal Washing Plants of Akcelik Mining Limited Company were done and the results were analyzed. To perform the analysis, samples of inputs and outputs of all beneficiation equipment were taken. All samples were subjected to coal washability tests and tromp curves of each piece of equipment were drawn and the results were d50, ET and I. Made of lignite flotation results of immersion tests drawn float immersed curve was determined as the washability characteristics of the feeding coal was too difficult for each wash. Heavy media drum separation density in the first coal washing plant was found as (d50) 1,45 g/cm3 and there was no sliding at breakpoint. The error factor (ET) was 0,02 and precision factor was (I) 0,014. These values were within desirable limits and it was evident that heavy media drum succeeded in decomposing. Separation density of heavy media cyclone situated in the first coal washing plant was (d50) 1,75 g/cm3 and there was sliding at breakpoint. The error factor (ET) was 0,02 which was observed to be within the desirable limits. However, the precision factor was found to be (I) 0,011 which was below the desirable limits. A sliding was detected in the first and the second heavy media cyclone situated in the second coal washing plant. It was (d50) 1,46 g/cm3 in the first heavy media cyclone. The error factor (ET) was 0,05 and precision factor (I) was 0,034 which were within desirable limits. Separation density of the second heavy media cyclone (d50) was 1,45 g/cm3. The error factor (ET) was 0,18 which was observed to be within the desirable limits. However, the precision factor was found to be (I) 0,125 which was above the desirable limits.