Kan basıncı değişiminin böbrek dokusunda gösterdiği histolojik farklılaşmalar
Renal tissue alternations caused by a change in the blood pressure
  1. Tez No: 73
  2. Yazar: BİLGE ONARLIOĞLU(TÖREL)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN GÜRSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
45 ÖZET KAN BASINCI DE?İŞİMİNİN BÖBREK DOKUSUNDA OLUŞTURDU?U FARKLILAŞMALAR Organizmada, karmaşık yapıları ile böbrekler, kapiller şe bekenin (glomeruluslann) yaptığı ultrafiltrat yoluyla, kandan za rarlı maddelerin uzaklaştırılmasında fonksiyonel olarak etkin bir rol oynarlar. Ayrıca, glomeruluslann özel bir yapısı olan Juxtaglo merular Apparatus ile kan basıncının düzenlemesinde ve tubular reabzorbsiyon ve sekresyon işlevlerinde rol oynayan bir endokrin fonksiyonuna da sahiptirler. Prostaglandin (PGE*) vererek, juxtaglomerular granûler hüc relerde bulunan renin salınımının arttırılması sonucu kan basıncın da oluşturulan değişikliğin böbrek dokusunda ne gibi morfolojik farMtuklar yapabileceğinin araştırılması bu çalışmanın amacım o- Mşturmuştur.46 Kobayların kullanıldığı bu araştırma, ışık ve elektronmik- roskop düzeyinde değerlendirilerek Juxtaglomerular Apparatus'un endokrin fonksiyonunun, böbrek glomerulusu, tubuluslan ve arteriol- leri üzerinde oluşturduğu histolojik farklılıklara ait bulgular ve so nuçları saptanıldı. Sonuç olarak, bu çalışmada elde edilen bulguların, Juxta- glomeruar Apparatus'un fonksiyonuna bağlı diğer morfolojik çalış malara ışık tutacağı ve literatüre katkıda bulunacağı kanısını taşı maktayız.
Özet (Çeviri)
47 SUMMARY RENAL TISSUE ALTERATIONS CAUSED BY A CHANGE IN THE BLOOD PRESSURE In the organism, the kidneys with their complex structure,. play a f unctionally effective role in cleaning the blood from harmful substances by way of ultrafiltrate made by the capillary network {the glomeruli). In addition, with the Juxtaglomerular Apparatus (JGA), a specific structure of the glomeruli, they also have an en- docrinal function,; playing a role in the regulation of the blood pressure, tubular reabsorption and secretion functions. Following an administration of Prostaglandin (PGEa), a change was brought about in the blood pressure as a result of increasing the release of renin present in the juxtaglomerular granular cells of the JGA and thus aimed at investigating the types of mor phological alterations taking place in the renal tissue.48 This research work during which guinea pigs were used has been evaluated at light and electron microscopical levels and the findings and results of the histological alterations brought about by the endocrinal functions of the JGA have been established. In conclusion, we are of the opinion that the findings obtained in this work will enlighten other morphological investigations related to the JGA function and contribute to literature.