Creation field teoride bazı topolojik kusurlar
Some topological defects in creation field theory
- Tez No: 457096
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Evrenin oluşum sürecindeki fiziksel durum hala üzerinde durulan problemlerden biridir. Evrenin başlangıcından günümüze kadar doğada dört temel kuvvet (kütle çekim, elektromanyetik, kuvvetli ve zayıf kuvvet) mevcuttur. 10-43s deki Planck döneminde bu kuvvetler tek haldeydi. Daha sonra bu kuvvetler birkaç saniye içinde ayrışmaya başlamıştır. İlk durumu anlayabilmek için büyük birleşim teorisi ortaya çıkmıştır. Büyük birleşim teorisine göre evren yüksek sıcaklık evresinden (simetrik evre) düşük sıcaklık evresine (bozuk simetrik evre) geçerken birçok simetri bozulması meydana gelmiştir. Bu simetri bozulmaları evrende çeşitli topolojik kusurlar oluşmasına sebep olmuştur. Bu simetri bozulmalarında bir boyutlu sicimler, sıfır boyutlu monopol'ler oluşmaktadır. İki boyutlu domain wall'lar ise ayrık simetrinin bozulması durumunda oluşmuştur. Son yıllarda yapılan gözlemler evrenin ilk durumundan günümüze ivmelenerek genişlediğini göstermektedir. Bilim adamları ivmelenmenin ve genişlemenin nedenlerini açıklayabilmek için çeşitli teoriler ortaya koymuşlardır. Bu ivmelenme ve genişleme, Lyra, Creation Field, Brans-Dicke, f(R) gibi bazı alternatif gravitasyon teorileriyle de açıklanabilmektedir. Creation Field teorisi kütlesiz ve yüksüz skaler alanda maddenin oluşumu için önemli modifiye teorilerden biridir. Büyük Patlama teorisinde karşılaştığımız düzlük ve ufuk problemleri Creation Field teorisi tarafından çözülmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada evrenin oluşmasında ortaya çıkan topolojik kusurlardan olan sicim ve domain wall madde alınarak yüksek boyutlu Kaluza Klein uzay zamanı için Creation Field teoride Einstein alan denklemleri elde edilmiştir. Bu denklemlerin çözümü için evrenin ivmelenmesinde önemli bir nicelik olan frenleme parametresi alınacaktır. Bu çözümler geometrik ve fiziksel olarak detaylı şekilde incelenmiştir. Bunun yanı sıra, kinematik nicelikler elde edilmiş ve fiziksel olarak yorumlanmıştır. Ayrıca, yüksek boyutların çözümler üzerindeki etki ve genellemeleri ile ivmelenme problemi anlaşılmaya çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
The physical state of the formation process of universe is still one of the problems which has been discussed. There are four fundamental forces(gravity, electromagnetic, strong and weak forces) in nature until today from the early universe. These forces was the only state in the Planck period that 10-43s. Then these forces started to separate within a few seconds. The Grand Unification Theory has been appeared for understanding of the first case. According to Grand Unification Theory, the universe from high-temperature phase (symmetric phase) to low-temperature phase (broken symmetry phase) several symmetry breaking have occurred in transition. These symmetry breaking has led to the formation of topological defects in the universe. This symmetry breaking consists of a zero-dimensional monopoly and a one-dimensional string. In the case of discrete symmetry breaking are formed the two-dimensional domain walls are formed in the case of discrete symmetry breaking. In recent years, observations made show that the universe is accelerating expansion. Scientists have put forth several theories to explain the reasons for acceleration and the expansion. This acceleration and expansion, Lyra, Creation Field, Brans-Dicke, f (R) etc. can be explained by some alternative gravitational theories such as. Creation field theory is one of the important modified theoreies in chargeless and massless scalar field for the formation of the matter. Big Bang also, we encounter problems that flatness and horizon problem were resolved by the C-field theory. In this research, we have examined higher dimensional Kaluza-Klein metric for string and domain wall that is topological defects in Creation Field Theory.And Einstein Field Equations obtained in Creation Field Theory. Acceleration of the universe for the solution of this equation will be a significant quantity of the deceleration parameter. These solutions were analyzed in detail as geometric and physical. Furthermore, kinematic quantities obtained and physically was interpreted. In addition, the problem will be resolved with the effects of acceleration and generalization of the solutions of the high dimensions