Bazı bitki ekstraktlarının antibakteriyel, antioksidan, antitümör, antimutajenik, quorum quenching aktivitesi
Antibacterial, antioxidant, antitumor, antimutagenic, quorum quenching activities of some plant extracts
  1. Tez No: 457116
  2. Yazar: MELİKE NUR TOSUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NÜKHET NİLÜFER ZORBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmamızda bazı bitkilerin meyve, dal, kabuk, çekirdek, et ve çiçek kısımlarının etanol ve metanol ile elde edilen ekstraktlarının antioksidan kapasiteleri, toplam fenolik içerikleri, antibakteriyel, antitümör, antimutajen ve quorum quenching aktivitelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. TEAC yöntemi ile belirlenen antioksidan kapasitesinde en yüksek değer (26,8 mMol Troloks/g ekstrakt) oda sıcaklığında kurutulan Prunella vulgaris'in metanol ekstraktına aittir. Folin ciocalteu reaktifi ile belirlenen toplam fenolik içeriğinde ise en yüksek içerik 404,6 mg GAE/mL ile Sambucus nigra'nın meyvesinin etanol ekstraktına aittir. Ekstraktların antimikrobiyal etkileri disk difüzyon ve mikro dilüsyon yöntemi ile 4 Gram (+) ve 4 Gram (-) mikroorganizmaya karşı belirlenmiştir. Ekstraktların Staphylococcus aureus üzerinde daha etkili olduğu görülmüştür. Antitümör aktivite patates disk yöntemi ile belirlenmiştir. En yüksek aktiviteye sahip ekstrakt %76,2 inhibisyon ile 10000 ppm konsantrasyondaki Prunella vulgaris'in etanol ekstraktı olmuştur. Antimutajenik aktivite; plak inkorporasyon testi ile Salmonella Typhimurium TA98 ve TA100 suşlarına karşı yapılmıştır. Ekstraktlar orta ve yüksek derecede antimutajenik etki göstermiştir. Ekstraktların tümünün quorum quenching aktivitesine sahip olduğu ve 7,25- 13,75 arasında değişen zon çapları oluşturdukları bulunmuştur. Sonuç olarak; ekstraktların teknikler ile biraz daha geliştirilerek doğal antimikrobiyal olma ve fonksiyonel özelliklerinden dolayı kozmetik, ilaç, gıda alanlarında kullanılabilme potansiyelinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our research we obtain ethanolic and methanolic extracts of different parts of some plants the antioxidant capacities, total phenolic contents, antibacterial, antitumor, antimutagenic and quorum quenching activities of these extracts were determined. In the antioxidant capacity determined by TEAC, the highest value belongs to the methanol extract of Prunella vulgaris which dried at the room tempature (26,8 mMol Trolox/g extract). In the total phenol content determined by Folin ciocalteu reactive. The highest content (404,6 mg GAE/mL) in the ethanol extract of Sambucus nigra's fruit were determined. In the determined antimicrobial effects of extract with disc diffusion and micro dilution methods against four Gram positive bacteria and four Gram negative bacteria. Extracts found to be more effective for Staphylococcus aureus. Antitumor activity have been determined by potato disc assay and the extract which have the highest activity (%76,2) is 10000 ppm concentration of Prunella vulgaris ethanolic extract. Plate incorporation assay was used for the against Salmonella Typhimurium TA98 and TA100 determination of antimutagenic activity. The extracts showed moderate and high antimutagenic activity. It has been determined that of all the extracts have quorum quenching activity and have zone diameters ranging between 7,25-13,75 mm. As result; the activity of the extracts could be further improved by using different extraction techniques so they can be used as natural antimicrobials and functional subtances in the cosmetic, pharmaceutical and food industry.