Çeşitli mutagen uygulamalarının korunga ( Onobrychis arenaria (kit) Oc.) nın bazı özelliklerine etkileri
  1. Tez No: 45715
  2. Yazar: ŞAKİRE ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN EKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ÇEŞİTLİ MUTAGEN UYGULAMALARININ KORUNGA fonobrychis arenaria ( Kit ) DC. ) ' NIN BAZI ÖZELLİKLERİNE ETKİLERİ ŞAKİRE ÜNAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabiliıtı Dalx Danışman : Prof. Dr. Hayrettin EKİZ 1995, sayfa : 64 Jüri : Prof. Dr. Hayrettin EKİZ Prof. Dr. Sahabettin ELÇİ Prof. Dr. Ferit OKUYUCU Bu çalışmada çeşitli mutagen uygulamalarının Korunga (Onobrychis arenaria (Kit) DC. ) 'nm bazı özelliklerine etkileri incelenmiştir. Seçilen bitkilerde, bazı morfolojik karakterler ile çiçek tozu ve stoma ölçümleri incelenmiştir. Farklı sürelerde kolkisin + DMSO (Di methyl sulphoxide) uygulaması yapılan korunga bitkilerinde : Dallanma sayısı 44.33-62.67 adet, bitkideki meyve ağırlığı 26.96-103.50 g, çiçek tozu boyu 32.23-35.96 p. arasında olmuştur. Farklı dozlarda gamma radyasyonu uygulaması, yapılan korunga bitkilerinde : Bitki boyu 60. 00-86.67 cm, bitkideki meyve sayısı 9.00-25.33 adet, bitkideki meyve ağırlığı 16.32- 68.58 g, çiçek tozu boyu 31.71-35.37 \ı, stoma eni 17.25-20.14 ]i, stoma boyu 19.27-24.37 \ı arasında belirlenmiştir. Farklı dozlarda EMS (Ethyl Methane Sulphonate) uygulaması yapılan bitkiler ile kontrol grubu arasında incelenen karakterler yönünden istatistiksel olarak bir fark bulunmamıştır. ANAHTAR KELİMELER : Korunga, bitki boyu, dallanma sayı sı, bitkideki meyve ve çiçek sayı sı, bin meyve ağırlığı, çiçek tozu stoma, kolkisin + DMSO, EMS, Gamma radyasyon
Özet (Çeviri)
XX ABSTRACT Master Thesis THE EFFECTS OF VARIOUS MUTAGEN TREATMENTS ON SOME CHARACTERISTICS OF SAINFOIN (Onobrychis arenaria (Kit) DC.) ŞAKIRE UNAL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of field Crops Supervisor : Prof. Dr. Hayrettin EKİZ 1995, Page: 64 Jury : Prof. Dr. Hayrettin EKİZ Prof. Dr. Sahabettin ELÇİ Prof. Dr. Ferit OKUYUCU " This research was examined the effects of various muta gen treatments on some characteristics of sainfoin. Some morphological characters and pollen grain sizes and stomata sizes were examined in selected plants. Different period of colchicine + DMSO treatment in sainfoin; Lateral branch numbers 44.33-62.67, pod yield per plant 26.96-103.50 g, pollen grain lengths were between 32.23-35.96 ju. Different dozes of gamma radiation treatment; Plant heights 60.00-86.67 cm, pod numbers per plant 9.00-25.33, pod yield per plant 16.32-68.58 g, pollen lengths 31.71-35.37 p., stomata widths 17.25-20.14 jj, stomata lengths were between 19.17-24.37 ji. There were no statistically significant differences between the various dozes of EMS treatments and control group plants in regard with investigated characters. KEY WORDS : Sainfoin, plant height, lateral branch number, pod number per plant, flower number per plant, 1000 pod weight, pollen grain, stomata, colchicine + DMSO, EMS, gamma radiation.