Elmadağ (Gerze-Sinop) karayosunları florası
Moss flora of Elma Mountain
  1. Tez No: 45714
  2. Yazar: GÜRAY UYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, araştırma alam Gerze - Elmadağı (Sinop) yöresinden toplanan 125 adet karayosunu örneği değerlendirilerek 14 familyaya ait 29 cins ve bunlara bağlı olmak üzere 40 takson tanımlanmıştır. Bunlardan 25 tanesi Henderson tarafından benimsenen kareleme sistemine göre A3 karesi için yemdir. Türkiye için yeni bir taksona rastlanmamıştır. Bölgede içerdiği takson sayısı yüksek değerlere sahip familyalar şunlardır : Brachytheciaceae (11), Hypnaceae (4), Ambfystegiaceae (5), Dicranaceae (4), Potüaceae (3), Bryaceae(3). Tür, alt tür ve varyete sayılarına göre başlıca büyük cinsler ise : Brachythecium (4), Eurhynchium (3), Rhytidiadelphus (2), Isothecium(2), BryumÇL), PlagiomniumÇZ) ve Schistidium (2) dur. Anahtar Kelimeler : Bryophyta, Karayosunlan, Flora
Özet (Çeviri)
In this study, done in Gerze-ElmadagXSinop), 40 species out of 125 specimens of Bryophyte were defined by the author. These species belong to 14 families and 29 genera of the bryophytes. No new taxon has been found for Türkiye Among them, 25 taxa are new for A3 grid-square which is adopted by Henderson. The families which have the richest species with high taxon number are as fallows: Brachytheciaceae (1 1), Hypnaceae (4), Amblystegiaceae (5), Dicranaceae (4), Pottiaceae (3), Bryaceae (3). The richest genera on account of number of species, subspecies and varieties are: Brachythecium (4),Eurhynchium (3), Rhytidiadelphus (2), Isothecium (2)^ryum(2), Plagiomnium(2), Schistidium (2). Key Words : Bryophyta, Moss, Flora.