Comparison of bracing system for overhead transmission line tower
Hava hattı enerji iletim direkleri için çeşitli kafes takviye sistemlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 457160
- Danışmanlar: Prof. Dr. MUSTAFA ÖZAKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, kendinden destekli, kafes tip, 132 kV'lık, çift devreli, enerji iletim hattı direklerinin tasarımı ve analizi gerçekleştirilmiştir. Buna ek olarak, direkleri modellemek için beş farklı kafes takviye sistemi kullanılmıştır. Tüm direk modellerinde, taban genişliği 7 × 7 m ve yükseklik ise 33.5 m. Direkler üç boyutlu modellenerek; iletken tel yükleri, ölü yükler, rüzgar yükü, kar yükü gibi çeşitli yük koşulları altında üç boyutlu olarak doğrusal ve doğrusal olmayan analizler yapılmıştır. Mevcut çalışmada, TOWER bilgisayar yazılımı kullanılarak Amerikan İnşaat Mühendisleri Topluluğu (ASCE) ASCE 10 standart kod şartnamesine göre iletim direklerinin doğrusal ve doğrusal olmayan analizleri ve tasarımı yapılmıştır. TOWER programı hem doğrusal hem de doğrusal olmayan analizleri, etkin ve güvenilir bir şekilde yapabilmektedir. Çeşitli kafes takviye sistemleri, dierk ağırlığı, maksimum eleman kullanımı ve devrilme momentleri gibi kriterler göz önünde bulundurularak karşılaştırılmıştır. Tasarım ve analiz sonuçlarına göre diyagonal (D) kafes takviye sistemi diğer takviye sistemleri tiplerine kıyasla hafif ve daha ekonomik olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the design and analysis of self-supporting lattice tower 132 kV double circuit are accomplished. Additionally, five different models of bracing systems are used for tower modeling, which has the same width 7 m and height 33.5 m of all tower models, it has been modeled and the three-dimensional linear and nonlinear analysis is carried out for various load cases. Transmission towers are subjected to different loads such as wire loads, dead loads, self-weight, wind loads, ice loads, etc. In the current study, a TOWER software is used for the design and analysis according to the American Society of Civil Engineers (ASCE 10) ASCE 10 standard code specification. The TOWER program is capable of performing both linear and nonlinear analyses with more efficiently and reliably. Comparison of the various bracing system is done based on the weight of tower, maximum element usage, and overturning moment. According to present result, the Diagonal (D) bracing have been found the lightweight and more economical type compared with other types of bracing system.