The effect of nano-silica on the gas permeability, durability and mechanical properties of high strength lightweight aggregate concrete
Nano-silikanın, yüksek dayanımlı hafif agregalı betonlar üzerinde, gaz geçirgenliği, ışlenebilirlik ve mekanik özelliği etkileri
- Tez No: 457161
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT ATMACA, YRD. DOÇ. DR. ADEM ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, nano-silisin yüksek mukavemetli hafif betonun geçirgenliği, dayanıklılığı ve mekanik özellikleri üzerine etkisini deneysel olarak araştırılmıştır. Deneysel çalışma iki kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda soğuk bağlama yöntemi ile hafif agrega üretimi ve ikinci kısımda ise farklı karışım oranlarında beton numunelerin üretimi gerçekleştirilmiştir. Soğuk bağlama yöntemi ile hafif agrega üretimi üç süreç içerisinde tamamlanmıştır. İlk süreç 90% F sınıfı uçucu kül ile ağırlıkça 10% Portland çimentosu karışımı ile başlamıştır. Sürecin ikinci aşamasında peletleme makinası ile ortam sıcaklığında nemlendirme yolu ile hafif agregaların peletizasyonu ve son olarak 28 günlük kür işlemi gerçekleştirilmiştir. Hafif agrega içerisinde kaba agregaların yerine 5 farklı oranda nano Silika (SiO2) kullanılmıştır (0%, 10%, 20%, 30% and 40%). Bu karışımlarda sırasıyla 0.35 ve 0.2 sabit oranlarında su/bağlayıcı ve uçucu kül kullanılmıştır. Bu yolla farklı yüzdelerde hafif agregalı betonların özellikleri ayrı ayrı incelenebilmiştir. 28 ve 90 günlük kür koşullarında, tüm mekanik özellikler, basınç dayanımı ve yarmada çekme dayanımı izlenmiş ve sorptivite ve gaz geçirgenliği gibi fiziksel özellikler ölçülmüştür. Sonuçlar, 3% oranında eklenen nS parçacıklarının hafif agregaların neden olduğu negatif etkileri iyileştirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this current study, we carried out an experimental investigation on the effect of nano-silica on the gas permeability, durability and mechanical properties of high strength lightweight concrete. The experimental analysis consists of two parts. The first part is the production of lightweight aggregate by using cold bonded method and the second part is the design of different mixes of concrete samples. The lightweight aggregate through cold bonded method is produced after three processes. The first process is started with by mixing 90% of cement replacement material fly ash class (F) with 10% Portland cement by weight. The second process is pelletization of lightweight aggregates by moisturing in pelletized machine at ambient temperature and final stage is the curing process at 28 days. Utilization of light weight aggregate has been finished off by volumetric substitution of normal coarse aggregate with 5 different percentages (0%, 10%, 20%, 30% and 40%) with and without nano-silica (SiO2). It has been used with a constant water/binder and fly ash (FA) ratios as 0.35 and 0.2, respectively. By the way, the properties of concrete has been investigated independently for each different percentages of lightweight aggregate. All mechanical properties; compressive strength and splitting tensile strength were monitored and physical properties like sorptivity and gas permeability were measured at the ages of 28 and 90 days. The results indicates that the negative results of LWAs can be remedied by addition 3% of nS particles that leads to increase the efficiency.