Influence of nano-silica on strength and gas permeability of concrete
Nano-silica'nın betonun mukavemeti ve gaz geçirmezliği üzerine etkileri
  1. Tez No: 457162
  2. Yazar: ARAM SALIM ALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT ATMACA, DOÇ. DR. MEHMET İSHAK YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Burada sunulan çalışmada, Nano-Silikanın (nS) betonun mukavemeti ve gaz geçirgenliği üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çeşitli su / bağlayıcı madde oranları (w/b) 0.33, 0.45 ve 0.55 ile üç farklı seramik beton karışımı tasarlanmıştır. nS, karışımlarda ağırlıkça % 0, %1, % 3 ve % 5 oranlarında bağlayıcı madde olarak kullanılmıştır. İşlenebilirliği uygun olarak ayarlayabilmek için farklı oranlarda Süperakışkanlaştırıcı kullanılmıştır. Tüm karışım grupları, 0.33, 0.45 ve 0.55 w/b oranları ile, % 0, % 1, % 3 ve % 5 nS oranlarında iki malzemeli çimentolu harmanları içermiştir. Toplam oniki beton karışımı hazırlanarak dökülmüş ve basınç dayanımı, su emme ve gaz geçirgenliği gibi mekanik ve dayanımla ilgili özellikleri test edilmiştir. Testler, dökümden sonraki 28. günde gerçekleştirilmiştir. Test sonuçları kullanılan nS oranlarının, beton numunelerin mukavemet ve gaz geçirgenlik özelliklerini geliştirdiğini göstermiştir. nS ilavesinin ağırlıklı olarak nS içeriğine bağlı olarak betonun mekanik ve dayanıklılık özelliklerini arttırdığı görülmüştür. % 3 oranında kullanılan nS ile maksimum basınç dayanımları 66.7, 58.2 MPa olarak birinci grup beton numunelerde gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study presented herein was carried out to investigate the Influence of Nano-Silica (nS) on Strength and Gas Permeability of Concrete. Three different series of concrete mixtures were designed with various water/binder (w/b) material ratios of 0.33, 0.45, and 0.55. The nS was used 0%, 1%, 3%, and 5% of the binder by weight in the mixes. Superplasticizer was used in varying amounts to adjust the workability. All groups of mixtures was incorporated binary cementitious blends of 0%, 1%, 3%, and 5% nS with each ratio of 0.33, 0.45 and 0.55 of w/b. Totally, twelve concrete mixtures were cast and tested for mechanical and durability related properties such as compressive strength, water sorptivity, and gas permeability. The tests were conducted at 28 days after casting. Test results demonstrated that using the nS improved the strength and gas permeability properties of nS concretes. It was seen that the addition of nS enhanced the mechanical and durability properties of concrete depending on mainly nS content. The highest compressive strength observed at 3% of nS content as 66.7, 58.2 MPa with and without nS were obtained at first group, respectively.