Mitokondri kontrollü apoptozda sitokrom C salınmasının matematiksel modellemesi
Mathematical modeling of cytochrome C release in mitochondria controlled apoptosis
  1. Tez No: 457198
  2. Yazar: BUKET ÖZAHİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİFE ZERRİN BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Apoptoz çok hücreli bir organizmadaki hücrelerin programlı ölüm sürecidir. Mitokondri kontrollü apoptozun gerçekleşmesinde rol oynayan önemli olaylardan biri sitokrom c ve kardiyolipinin etkileşimidir. Sitokrom c mitokondri iç zarında ve zarlar arası bölgede bulunur ve kardiyolipin ile etkileşime girmesi durumunda sitoplazmaya salınarak hücrenin apoptozunda rol alır. Bu çalışmada, mitokondri kontrollü apoptozda sitokrom c salınması modeli elde edilmiştir ve bulgular bu matematiksel modelin diferansiyel denklemlerinden ve bu denklemlerin nümerik çözümlerinden oluşmaktadır. Modeldeki tepkimelerin XPPAUT programı ile simülasyonları, mitokondriden sitokrom c salınma mekanizmasındaki kilit tepkimenin perokside olmuş kardiyolipinin hidrojen peroksit yokluğunda peroksidasyon döngüsüne katılması olduğunu kuramsal olarak desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
Apoptosis is the programmed cell death of cells in a multicellular organism. Cytochrome c and cardiolipin (CL) interaction is a crucial step in mitochondria-dependent apoptosis. Cytochrome c resides on mitochondrial inner membrane and in intermembrane space and it is involved in the apoptosis of the cell through its interaction by CL and subsequent release to the cytoplasm. Cytochrome c release model in mitochondria-dependent apoptosis is obtained in this study and the results are the ordinary differential equations of this mathematical model and the numerical solutions of the differential equations. The simulations of the reactions in the model by the XPPAUT software supports the hypothesis that the key reaction in the cytochrome c release mechanism is the continuation of peroxidation cycle by peroxidized CL when hydrogen peroxide is depleted.