Süt sığırcılığı işletmelerinde işletme içi kirlilik ile topallık arasındaki ilişki ve topallığa bağlı ekonomik kayıplar
The relationship between barn cleanliness and locomotion of dairy cattle and economic losses
- Tez No: 457211
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET REFİK ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, Balıkesir ilinde, 3000 baş kapasiteli modern süt sığırcılığı işletmesinde bulunan 778 baş Siyah Alaca sığırlarının topallık puanlaması, vücut kirlilik puanlaması 4 verim grubuna ayrılarak tespit edilmiş, ahır içi gezinti alanı kirliliği, gezinti alan kirliliği ve sağım yolu kayganlığının topallığa olan etkisi araştırılmıştır. Topallığın işletmede sebep olduğu ekonomik kayıplar da tespit edilmiştir. Ahır içi kirlilik puanı, yataklık alanlarının kirlilik puanı ile gezinti alan kirliliği puanları sıyırıcıların düzenli çalışmasından dolayı 0 (temiz) puan, zemin kayganlığı ise yürüme yolunun kauçuk yataklık olmasından dolayı 0 (mükemmel) puan olarak tespit edilmiştir. Topallık puanları değerlendirildiğinde 1.
Özet (Çeviri)
In this study, the locomotion score of 778 heads of Holstein cattle in dairy farm, which has a total of 3000 heads modern dairy cattle operation, in Balıkesir province, body hygiene score is determined by separating 4 yield groups, and also the effect of barn inside pollution, milking parlor walkway slippy and resting area pollution on locomotion score has been investigated. Economic losses in operation caused by the locomotion have also been tried to be determined. The score of pollution of barn, the pollution of the litter and the pollution of the walkway were found to be 0 (clear) points due to the regular stripper and greasiness of the ground found as 0 (excellent) points due to the rubber walking path.