Üniversal tip çamaşır makinesi yıkama motoru üretimindeki mekanik hataların titreşim üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of mechanical defects on the vibration of the universal type washing machine motor production
- Tez No: 457210
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM SAVAŞ DALMIŞ, YRD. DOÇ. DR. SENCER SÜREYYA KARABEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu deneysel çalışmada çamaşır makinalarında kullanılan üniversal tip fırçalı elektrik motorunun (4 nokta bağlantılı fırçalı model) üretim süreci sırasında oluşan mekanik-tolerans hatalarının titreşim parametreleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Proje kapsamında incelemeler üç ana hat üzerinde ve bu hat üzerinde yer alan ekipmanlarda yapılmıştır. Yapılan ölçümler 100 adetlik örnekleme ile yapılan stator, rotor ve bu yarı mamullerin birleşiminden oluşan motor üzerinde yapılan ölçümler değerlendirilerek, titreşim parametreleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study which was prepared as Department of Mechanical Engineering Master Degree Thesis. This experimental study used the washing machine in the universal type electric motor brush (4 points linked brush models) the impact on the parameters of the mechanical vibration-tolerance errors during the manufacturing process are investigated. Projects under examination carried out on the three main lines and equipment located on this line. Things to measurements stator with 100 units of sampling (evaluating the measurements made on the motor armature and a combination of semi-finished products) and investigated the effects on vibration parameters.