Geosentetik donatılı zeminlerin üç eksenli dayanımının incelenmesi
Analyses of triaxial strength of geosyntetic reinforced soils
- Tez No: 457230
 - Danışmanlar: PROF. DR. CAFER KAYADELEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada öncelikli olarak zemin iyileştirme yöntemleri ile ilgili genel bir bilgi verilmiş, temel özellikler olarak geogridlerle benzer işleve sahip olan mikrogrid malzeme; geogridlerin üç eksenli basınç deneyi numune boyutlarına giremeyeceği düşünülerek üç eksenli basınç deneyine tabi tutulmuştur. Bu anlamda sahadan sondaj yoluyla örselenmemiş olarak getirilen ince daneli zeminin mikrogrid katkısıyla artış gösterecek olan mukavemet parametreleri incelenmiştir. Ayrıca mukavemet parametreleri, deviatör gerilme, birim deformasyon grafikleriyle ifade edilen tepe noktaları üzerinden, mikrogrid katkılı zemin, donatısız zemin ile karşılaştırılmıştır. Bu amaçla üç eksenli basınç dayanımı çalışması için 50*100 mm boyutlarında numuneler hazırlanmış, bu numuneler donatı konfigürasyonu olarak donatısız, tek, çift ve üç donatılı şekilde incelenmiş, yine bu numunelere 50, 100, 150, 200 kPa şeklinde hücre basıncı uygulanmıştır. Deneylerde biri 2 mm. gözenekli diğeri 4 mm. gözenekli olacak şekilde iki tip donatı kullanılmıştır. Buradaki amaç gözenek açıklığının, zemin mukavemetine olan etkisini belirlemek, donatısız, tek ve daha fazla dizilimdeki donatı konfigürasyonlarının birbirlerine göre olan dayanım farklarını grafik ve çizelgelerle açıklamak ve geogrid donatının tasarım parametreleri hakkında öncül bilgiye sahip olabilmenin önünü açmaktır.
Özet (Çeviri)
In this study; firstly general information was given about soil improvement methods. During the experiments,“microgrid material”, which has similar function with geogrids was used. This material is considered because of fitting the sample size of triaxial compression test. Respect to this, fine graded undisturbed soil is taken from site by borehole method. By microgrid inclusion, soil strength parameters would be increased; so that, microgrid inclusioned soil compared to unreinforced soil by peak points of deviator stress, axial deformation graphs. On this purpose 50*100 mm sized samples were prepared to do triaxial compression tests. Those samples configurated by microgrid reinforcement such unreinforced, one, two and three layered. Cell pressure was given 50,100,150 and 200 kPa. For the experiments two different reinforcement were used, those are 2 mm and 4 mm aperture sized reinforcements. The main purpose is to explain and determine aperture size effect for soil strength parameters. And to compare unreinforced, one and more reinforcement configurated soil, by graphs and charts. Also lead up the primary design parameters of geogrid reinforcement.