Türkiye'de üretilen bazı mısır varyetelerinde ruminantlar için metabolik enerji değerlerinin saptanması üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 45731
  2. Yazar: ABDUOMAJİD SADİROV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. RİFAT OKUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TÜRKİYE'DE ÜRETİLENBAZI MISIR VARYETELERİNDE RUMİNANTLAR İÇİN METABOLİK ENERJİ DE?ERLERİNİN SAPTANMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Abduomajid SADİROV Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.M. Rifat OKUYAN 1995, Sayfa :30 Jüri: Prof.Dr. M. Ri fat OKUYAN Prof. Dr Necati IŞIK Do ç0Dr »İbrahim AK Bu araştırmada, Türkiye'de üretilen bazı mısır varyetelerinde ruminantlar için metabolik enerji değerlerini tayin etmek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada in vitro yöntemlerden kesif yemler yöntemi uygulanmıştır. Denemede, her varyeteden 3 paralel alınarak Trichoderma viride mikroorganizmasından üretilen sigma C-9422 enzimi ile muamele edilmiştir. Elde edilen sonuçlardan metabolik enerji değerleri hesaplanarak Türkiye'de üretilen bazı mısır varyeteleri için ortalama bir değer elde edilmiştir. Varyete olarak Far, Funs, Dekalp, 3751, Sapeksa LG-60, Mikro, C-6127, Executive, 3394 ve And seçilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, mısır varyetelerinin organik madde sindirilebilirliği ve metabolik enerji değerleri, sırasıyla, Fır için % 77,89 ve 2990 kcal/kg KM, Funs için % 79,45 ve 3029 kcal/kg KM, Dekalp için % 77.28 ve 2967 kcal/kg KM, 3751 için % 76,92 ve 2937 kcal/kg KM, Sapeksa LG-60 için % 80,18 ve 3052 kcal/kg KM, Mikro için % 73,75 ve 2711 kcal/kg KM, C-6127 için % 75,41 ve 2881 kcal/kg KM, Executive için % 75,05 ve 2829 kcal/kg KM, 3394 için % 76,57 ve 2885 kcal/kg KM, And için % 79,72 ve 3039 kcal/kg KM bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: İn vitro, Mısır varyeteleri, Metabolik enerji, Organik maddenin sindirilebilirliği.
Özet (Çeviri)
11 -ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON THE METABOLIZABLE ENERGY VALUES OF SOME MAI. VARIETIES PRODUCED IN TURKEY Abduoma.îid SADIROV Ankara University Graduate School Of Natural anda ApDİied Sciences Deoartment of Animal Science Suoervisor: Prof.Dr.M. Rif at OKUYAN 1995. Page: 30 jury:Prof.KroM.Eifat OKUYAN Prof. Dr.Necati IŞIK Â8S0C, Prof. DP. İbrahim AK In this research, metabolizable energy determinations have been made in Corn varieties cultivated in TurKey: Concentrated feeds version of in vitro methods has been apDİied in the research 3 parallels were taken from eacn samoie and subjected to treatment with the sigma C-9422 enzym obtained from "Trichoaerma viride' » From the results attained by calculating metabolizable energy values an average value was 'atttained for corn varieties oroduced in Turkey. Such varieties as Fir. Funs, Dekalp, 3751, sapeksa LG-60, Mikro, C-6127, executive. 3394, And have been selected for research scheme. As a result, the following digestible organik matter values and metabolizable energy values were obtained: Fir 77.89 %and 2990 kcal/kg DM, Funs 79,45 % and 3029 kcal/kg DM. OekalD 77,28 % and 2967 kcal/kg DM, 3751-76,92 : and 2937 kcal/kg DM, sapeksa LG-60 80,18 % and 3052 kcal/kg DM, mikro 73.75 % and 2711 kcal/kg DM, C-6127 75,41 % and 2881 kcal/kg DM, Executive 75,05 % and 2829 kcal/kg DM, 3394 76.57 % and 2885 kcal/kg DM, And 79,72 % and 3039 kcal./kg DM. KEY WORDS: In vitro. Corn varieties, Metabolizable energy. Digestibility of Organic matter.