Aydın-Germencik havzasına ait potansiyel alan verisinin değerlendirilmesi
Investigation into the Aydın-Germencik region using potential field data
  1. Tez No: 45732
  2. Yazar: ARZU SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi AYDIN-GERMENCIK HAVZASINA AİT POTANSİYEL ALAN VERİSİNİN DE?ERLENDİRİLMESİ Arzu SEVİNÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeofizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Abdullah ATEŞ 1995, Sayfa:62 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Abdullah ATEŞ Prof. Dr. Turan KAYIRAN Yrd. Doç. Dr. Züheyr KAMACI Güneybatı Anadolu'da yer alan Aydın-Germencik Havzasının havadan manyetik anomalilerinin üç boyutlu modelleri ve sahanın gravite anomalilerinin iki boyutlu modelleri ters çözüm algoritması kullanılarak elde edilmiştir. Ayrıca gravite ve manyetik anomali profillerinin birbirleriyle uyumları araştırılmıştır. Üç boyutlu yöntemlerde araştırma sonuçları, yüzeyden olan derinlikleri ortalama 1 km kalınlıkları 5-7.5 km arasında değişen 2 mağmatik kütlenin varlığını ortaya koymuştur. Elde edilen mıknatıslanma şiddetlerinden kuzeydeki bozucu kütlenin alkali-bazaltik, güneydekinin de bazaltik türde olabileceği ortaya çıkarılmıştır. Güneyde Milas civarındaki havadan manyetik anomaliyi oluşturan üç boyutlu manyetik model Batı Kuzeybatı-Doğu Güneydoğu doğrultulu yay şeklinde bir yapının varlığını ortaya çıkarmıştır. Gravite anomali profillerine iki boyutlu ters çözüm algoritması kullanılarak oluşturulan modeller sonucunda, Büyük Menderes Grabeninde en büyük çökel derinliğin 4.6 km ve yan kayaca göre en küçük yoğunluk farkının -0.2906 ve en büyük yoğunluk farkının -0.279 Mgm“3 arasında, güneydeki Kerme Grabeninde ise en büyük çökel derinliğin 4.37 km ve yoğunluk farkının yaklaşık -0.125 Mgm”3 olduğu belirlenmiştir. Bu araştırma, grabenlerin yaklaşık DB doğrultusunda uzanan fayların kontrolünde olabileceğini göstermektedir. Ayrıca manyetik anomali profillerinin gravite anomali profilleriyle karşılaştırılması sonucunda anomalilerin birbiriyle uyum içinde olmadıkları belirlenmiştir. Buradan manyetikanomalilere neden olan bozucu kütlelerin gravite anomalilerine neden olan bozucu kütlelerden farklı olduğu sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Aydın - Germencik havzası, Potansiyel alan verisi.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis INVESTIGATIONS INTO THE AYDIN - GERMENCİK REGION USING POTENTIAL FIELD DATA Arzu SEVİNÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geophysical Engineering Supervisor: Asst.Prof.Dr. Abdullah ATEŞ 1995, Page : 62 Jury: Asst. Prof. Dr. Abdullah ATEŞ Prof. Dr. Turan KAYIRAN Asst. Prof. Dr. Züheyr KAMACI Three dimensional inversion of aeromagnetic anomalies and two dimensional inversion of gravity anomalies of Aydin-Germencik Basin located in Southwestern Anatolia have been carried out. At the same time correlation between magnetic and gravity anomaly patterns of same basin has been searched. The results of three dimensional methods have revealed two anomalous bodies located approximately 1 km deep from surface with thicknesses of one being 1.5 km and the other being 7.5 km. From the magnetisation intensities obtained as a result of three dimensional solution, the body in the north may have alcali basaltic and the other body in the south may have basaltic nature. Three dimensional model studies have also releaved an arc shapped structure elongating WNW - ESE direction in the vicinity of Milas in the south. The results of two dimensional inversion of gravity anomaly profiles have shown that Büyük Menderes Graben has a maximum sediment thickness of 4.6 km and its smallest density contrast is -0.2906 and biggest density contrast is -0.279 Mgm~3, and the Kerme Graben in the south has a maximum sediment thickness of 4.37 km and its density contrast is about -0.125 Mgm"3. It can be seen from the two dimensional models that the grabens are under the control of faults extending along almost EW direction. Additionaly, correlationIV between areomagnetic and gravity anomalies do not show any agreement. It means that the bodies causing aeromagnetic anomalies are different from the bodies causing gravity anomalies. KEY WORDS : Aydın - Germencik basin, Potential field data.