Karışık piridin türevli platin komplekslerinin hazırlanması ve kolon kanseri hücreleri üzerine sitotoksik etkilerinin incelenmesi
Synthesis of mixed pyridine derivative metal halide complexes and investigation of cytotoxic effect on colon cancer
  1. Tez No: 457380
  2. Yazar: EMİNE KUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH MEHMET EMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya Mühendisliği, Bioengineering, Pharmacy and Pharmacology, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada [PtL2Cl2] (L: 3,5-dimetil piridin, 3,4-dimetil piridin, 2-amino-3-metil piridin, 2-amino-5-bromo piridin, 2-floro piridin, 4-(4-nitrobenzil) piridin, 2-amino-5-nitro piridin) genel formülü ile verilen kompleksler sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin karakterizasyonu FT-IR, UV-Vis, 1H-NMR, 13C-NMR teknikleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bileşiklerin termal davranışları ise DTA/TGA/TG kombine sistemiyle incelenmiştir. Kinetik parametreler ise Flynn-Wall-Ozawa (FWO) ve Kissenger-Akahira-Sunose (KAS) ile incelendi. Komplekslerin aktivasyon enerjileri FWO'ya göre 196,54-31,72 kJ/mol aralığında, KAS'a göre 203,43-29,17 kJ/mol aralığında hesaplandı. Sentezlenen komplekslerin insanlarda ve hayvanlarda en sık görülen kanser türlerinden biri olan kolon kanseri hücre hattı (DLD-1) hücrelerine karşı sitotoksik etkileri araştırıldı. [PtCl2L12], [PtCl2L52], [PtCl2L62] ve [PtCl2L72] kompleksleri yüksek sitotoksisite gösterdi, özellikle [PtCl2L62] ve [PtCl2L72] bileşiklerinin 24 saat inkubasyon süresinde kolon kanseri hücre hattında (DLD-1) en etkili bileşikler olduğu belirlendi. Çalışmada elde edilen veriler bu alandaki literatür bilgisine katkıda bulunacak ve piridin türevli platin komplekslerinin onkoloji alanında kematoröpatik amaçlı kullanımı konusunda yapılacak çalışmalara ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, complexes with the general formula [PtCl2L2] (L: 3,5-dimethylpyridine, 3,4-dimethylpyridine, 2-amino-3-methylpyridine, 2-amino-5-bromopyridine, 2-floropyridine, 4-(4-nitrobenzyl)pyridine, 2-amino-5-nitropyridine) were synthesized. Characterization of the synthesized compounds mas made via FT-IR, UV-Vis, 1H-NMR, 13C-NMR techniques. While the thermal behavior of the compounds was investigated via DTA/TGA/TG combined system, their kinetic parameters were investigated by using Flynn-Wall-Ozawa (FWO) and Kissenger-Akahira-Sunose (KAS) methods. The activation energies of the complexes were calculated to be 196,54-31,72 kJ/mol for FWO and 203,43-29,17 kJ/mol for KAS. The cytotoxic effect of the complexes againts the colon cancer cell line (DLD-1), which is one of the most common types of cancer observed both in humans and animals, was investigated. [PtCl2L12], [PtCl2L52], [PtCl2L62] and [PtCl2L72] complexes showed high cytotoxicity. Especially, [PtCl2L62] and [PtCl2L72] compounds were found to be the most effective compounds against colon cancer cell line during the 24 hours incubation period. The results obtained in this study would contribute to the literature in this area and the Pyridine-derived platinum complexes would contribute to oncologic treatment as chemotherapeutic agents.