Kentsel dönüşümü bir fırsat kabul ederek binalarda ısı yalıtımının faydalarının araştırılması
Investigation of an opportunity to accept the benefits of urban regeneration in buildings thermal insulation
- Tez No: 457447
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent Çalışmaları ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada, kentsel dönüşümde enerji verimliliği fırsatı değerlendirilmiştir. Değerlendirme kentsel dönüşüm fırsatı ile olası enerji verimliliğinin hem ülke ekonomisi, hem de toplum faydaları göz önüne alınarak yapılmıştır. Söz konusu değerlendirme kapsamında kentsel dönüşüm tanımı, metotları ve enerji verimliliği için uygulanması gereken mimari tasarım ve uygulama kriterleri tanımlanmış, ısı yalıtımı ile ilgili tanımlamalar ve yapılan örnekler sunulmuş olup; Kentsel Dönüşüm uygulaması sonucu yapılacak, 7 milyona yakın binanın ısı yalıtımı yapılmasıyla, Ülkemize sağlayacağı enerji tasarrufu hesaplanmış aynı zamanda Karbondioksit salınımında ne kadar azalma olacağı tespit edilmiştir. Özetle vurgularsak, çalışmaların sonucuna bağlı olarak, kentsel dönüşüm fırsatı ile birçok açıdan fayda sağlanmasının mümkün olabileceği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was evaluated energy efficiency opportunities in urban transformation. Assessment of the country's economy and urban renewal opportunities with potential for energy efficiency, as well as made taking into account the benefit of society. Within the scope of the definition of urban renewal assessment, architecture, design and implementation of defined methods and criteria to be applied for energy efficiency, thermal insulation is presented regarding the definition and examples made; Urban Renewal application results will be held, with the construction of 7 million, close to the heat insulation of the building, calculated energy savings will provide our country but also how to be a reduction in carbon dioxide emissions have been identified. If we summarize the highlights, depending on the results of the study it is highlighted would be possible to provide the opportunity to benefit from many aspects of urban transformation.