Ratlarda derin ikinci derece yanık tedavisinde hypericum perforatum kullanımı
The usage of hypericum perforatum for treatment of deep second-degree skin burn on rats
  1. Tez No: 457492
  2. Yazar: MEHMET SEVERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ÖZYAZGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç: Derin ikinci derece yanıkların medikal tedavisinde sistemik etkisi kanıtlanmış ajan sayısı oldukça azdır. Klinik pratikte sistemik ya da topikal olarak kullanılabilecek ve tedavi süresini kısaltarak hastanede yatış süresini azaltacak, debridman ve greftleme operasyonlarına gerekliliğini azaltacak ve muhtemel yanık komplikasyonlarını (enfeksiyon, hipertrofik skar) azaltacak bir ajan bulunması amacıyla, geleneksel olarak Avrupa, Asya ile Amerika kıtasında ve Anadoluda birçok hastalığın ve yaranın (yanık yarası dahil) tedavisinde halk tarafından 'kantaron yağı' formu kullanılan Hypericum Perforatum'un ratlarda derin ikinci derece yanık tedavisinde topikal ve sistemik uygulamasının etkisi araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, 50 adet Wistar albino erkek rat, her birinde 10 hayvan bulunacak şekilde 5 gruba ayrıldı. Ratların sırtları traş edilerek ağız açıklığı 7 cm2 olan termostatlı şişe ile 70 °C suya 12 sn temas ettirilerek derin ikinci derece yanık oluşturuldu. Kontrol grubuna 28 gün boyunca hergün gavaj ile SF, Zeytinyağı oral grubuna gavaj ile saf zeytinyağı, Hypericum Perforatum oral grubuna gavaj ile Hypericum Perforatum yağı verildi. Zeytinyağı topikal grubunda her sabah yara yüzeyini örtecek şekilde zeytinyağı, Hypericum Perforatum topikal grubunda ise yanık yara yüzeyini örtecek şekilde Hypericum Perforatum yağı sürüldü.Tüm ratlar 7., 14. ve 21. günlerde tartıldı, yanık yara genişliği ölçümleri için fotoğraflandı ve yanık yaralarından insizyonel biyopsiler alındı. Ayrıca yaraların tamamen kapandığı günler kaydedildi. Bulgular: Hypericum Perforatum oral grubunun yanık yarasının tamamen iyileşme süresinin (epitelizasyon) diğer tüm gruplara göre anlamlı olarak daha kısa olduğu bulundu. Kontrol grubu ortalama 32. günde epitelize olurken Hypericum perforatum oral grubunun ortalama 22.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: In medical treatments of deep second-degree skin burn, the number of agent proven in terms of systematic effects is few. To find a new agent which will be used in clinical practical systemically or topically and provide decreasing in duration of therapy, probable burnt complication and necessity of grafting and debridment operations, effect of centaury oil extracted from Hypericum Perforatum which is applied on rats with deep second degree skin burn systemic and topically was investigated. Material and Method: In this study, fifty Wistar albino male rats are separated into five groups each of which have ten rats. Posterior trunck of rats are shaved and have contacted with hot water at 70°C for 12 seconds using thermostat bottle whose diameter is 7 cm2. Ultimately deep second-degree skin burn is created. During 28 days, SF is given to control group with gavage everyday in the same way pure olive oil is given to olive oil oral group and Hypericum Perforatum oil to Hypericum Perforatum oral group. In addition, evrey morning olive oil is applied on wound surface for olive oil topical group and Hypericum Perforatum is used for Hypericum Perforatum topical group as well. All rats are weighed from first day to twenty first day with seven day interval Also, on these days all rats are photographed to measure of wound surface area and conducted incisional biopsy. Moreover, days when the wounds are completely recovered are recorded. Results: The complete healing time of burn wounds (epithelialization) was found to be significantly earlier for oral Hypericum Perforatum group than all other groups. While average epithelisation day for control group is 32, this period for oral Hypericum perforatum group is 22. On the other hand, healing time for topical Hypericum Perforatum group is shorter than control group and topical olive oil group.