OECD ülkelerinden Türkiye'ye yönelik turizm talebinin çekim modeli ile analizi
Analyzing the OECD tourism demand for Turkey using gravity model
  1. Tez No: 457493
  2. Yazar: SEZİ AYDIN ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNCİ OYA COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dış ticaret ve bir dış ticaret kalemi olarak turizm ülke ekonomilerinin gelişimi açısından önemli unsurlardır. Ülkeler arası dış ticaret akımlarını incelemek üzere Newton'un yerçekimi kanunundan yola çıkılarak geliştirilen çekim modeli (gravity model) temelde iki ülke arasındaki dış ticaret akımlarının ülkelerin ekonomik büyüklüğü ile doğru orantılı, aralarındaki uzaklık ile ters orantılı olduğu varsayımına dayanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, çekim modelinin uluslararası turizm akımlarına uyarlanması ve OECD ülkelerinden Türkiye'ye yönelik dış turizm talebini etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Değişkenler arasında uzun dönemli ilişkileri incelemeye imkân tanıyan dinamik panel veri analizi yöntemlerinden biri olan Sistem Genelleştirilmiş Momentler Metodu (System GMM) ile yapılan analiz sonucunda analize dâhil edilen 30 OECD ülkesinden Türkiye'ye yönelik dış turizm talebinin turist gönderen ülkelerin gayri safi yurt içi hasılasından (GSYH) ve nispi fiyatlardan pozitif, uzaklık ve krizlerden ise negatif etkilendiği belirlenmiştir. Nüfus, vize uygulamaları ve turist gönderen ülkenin bir turizm ülkesi olmasının ise turizm talebi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Foreign trade and tourism as a component of foreign trade are important elements for countries' economic development. Based on Newton's Law of Gravity, gravity model is developed to examine the foreign trade flows between two countries and it basically assumes that trade between two countries is directly proportional to the size of countries' economic growth, and is inversely proportional to the distance between them. The aim of this study is to adapt the gravity model to international tourism flows and to identify the factors affecting international tourism demand to Turkey from OECD countries. The results of the System Generalized Method of Moments (System GMM), a dynamic panel data method which allows the interpretation of long term relationships among variables, show that the tourism demand from 30 OECD countries included in the analysis is positively affected by gross domestic product of the tourist sending country and relative prices, and negatively affected by distance and crises. Population, visa applications and being a tourism country variables are found to be statistically insignificant.