Trajectories of success and failure: Civil society participation in the 25th of January revolution in Egypt
Başarı ve başarısızlık yörüngeler: Mısır'da 25 Ocak devriminin sivil toplumun katılımı
- Tez No: 457531
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP HANDE PAKER UNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Girişimcilik ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı 25 Ocak Devrimi dönemindeki Mısır sivil toplumunu devrimsel bağlamda tartışmaktır. Çalışma ilk aşamadan patlak vermesine dek devrimin tarihsel bağlamını anlatmaktadır. Mısır sosyal ve politik bağlamı gibi iki önemli hususa odaklanmıştır. Mısır'daki sivil toplum kavramı, bu kavramın gelişimi ve eleştirileri de detaylarıyla tartışılmıştır. Veriler betimsel ve analitik yöntemler kullanılarak birincil ve ikincil kaynaklardan elde edilmiştir. 25 Ocak Devrimi'nde sivil toplumun rolünü açıkça anlayabilmek için on dört yarı-yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Ayrıca, bu çalışma sivil toplum gerçeğini öncesi ve devrim süreciyle analiz etmiştir. Devrimin başarı ve başarısızlıklarının gidişatını şekillendiren sivil toplum tarafından oynanan kurallar üzerine değinilmiştir. Buna ek olarak sivil topluma dair kavramsal bir çalışma yürütülmüştür. Bu çalışmanın bulguları, sivil toplumun devrimsel olgu ve yakın zamanda değişen Mısır gerçeği ile uyumlu hale gelmek için kendini geliştirmesinde böyle bir kavramsal çalışmanın hala önemli olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu araştırma sadece devrimin geleceğinin şekillenmesini tahmin etmeyi ve şekillenmesinde yer almayı değil, aynı zamanda İngilizce konuşan kitleye bu açığa çıkmamış alanı tanıtmayı amaçlamaktadır. Çalışma, politikacılar için yönetim politikası geliştirmeye yönelik pratik çıkarımlara sahiptir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to discuss the Egyptian civil society in the revolutionary context during January 25th Revolution. The thesis describes the historical context prior to the breakout of the revolution. It focused on two important aspects i.e. Egyptian social and political context. The concept of civil society in Egypt and its development and critiques were also discussed in detail. The data were collected from primary and secondary source, using a descriptive and analytical methodology. In order to clearly understand the role of civil society in January 25th Revolution, fourteen semi-structured interviews were conducted. Moreover, the thesis also analyzed the civil society reality prior to and during the revolution. The roles played by civil society in shaping the revolution's trajectories of success and failures were addressed. Furthermore, a conceptual study of civil society was conducted. The findings of this study revealed that such conceptual study is still important for the development of civil society itself to align with the revolutionary phenomenon and the recently changed Egyptian reality. This research not only attempts to predict and participate in the shaping of the revolution future, but also aims to introduce the English-speaking audience to this under-explored field. The thesis has practical implication for policy makers towards the development of governance policy.