Environmental social movements: Drivers of success and failure
Çevreci toplumsal hareketler: Başarı ve başarısızlığın dinamikleri
  1. Tez No: 958414
  2. Yazar: BEYZA SARIKOÇ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜHRE AKSOY TERZİBAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu tez, bazı çevre hareketlerinin enerji projelerine karşı direnişlerinde neden başarılı olduklarını ve diğerlerinin neden başarısız olduklarını sorgulamaktadır. Türkiye'de 2000'li yıllarda ortaya çıkan enerji mücadelelerini inceleyerek, çevreci toplumsal hareketlerin sonuçlarındaki farklılıkları belirleyen etmenleri ortaya çıkarmaktadır. Sınırlı vakalara odaklanan çalışmalardan ayrışan bu karşılaştırmalı çalışmalı tez, farklı başarı ve başarısızlık sonuçlarına dair kapsamlı bir açıklama sunmaktadır. Süreç izleme yöntemiyle analiz edilen dört farklı enerji mücadelesi üzerinden, hem farklı sonuçlara yol açan dinamikler hem de benzer sonuçları doğuran ortak koşullar derinlemesine ele alınmaktadır. Çevreci hareketlerin başarı ve başarısızlıklarının içsel ve dışsal tehdit ve fırsatların karşılıklı etkileşimi ile şekillendiğini ampirik olarak gösterilmektedir. Bulgular, güçlü yerel desteğin, sivil toplum kuruluşlarının sürekli ve düzenli desteğinin ve yasal olarak korunan alanların direnişi güçlendirmedeki kritik rolünü vurgularken, şirket stratejilerinin, yerelliğin kendiliğinden ideolojisinin ve siyasi krizlerin başarısızlığa yol açtığını göstermektedir. Ayrıca tez, şirket stratejilerinin enerji çatışmalarında nasıl aktif olarak kullanıldığını göstererek baskı ve kooptasyon kavramlarını genişletmektedir. Teorik olarak, başarı ve başarısızlığın üçlü dinamiği kavramsal çerçevesini ortaya koyarak, hareketlerin seyrini devlet, şirketler ve direniş arasındaki dinamik etkileşimlerin bir sonucu olarak kavramsallaştırmaktadır. Dolayısıyla, ampirik bulguların analitik çerçeveye bütünleştirilmesi, hareket sonuçlarına dair daha kapsamlı bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation asks why some environmental movements succeed in their resistance against energy projects and why others fail. It unpacks the drivers that determine the differences in outcomes of environmental social movements, examining energy conflicts that emerged in Türkiye in the 2000s. Departing from studies focusing on limited cases, this comparative research presents a comprehensive account of the divergent trajectories of success and failure in environmental social movements. Using process tracing, it compares four distinct energy conflicts, enabling a nuanced understanding of the drivers leading to different outcomes and the conditions producing similar ones. Empirically, this dissertation demonstrates that the success and failure of environmental social movements are shaped by the interplay of internal and external threats and opportunities. Findings highlight the critical role of strong local support, sustained CSO engagement, and legal protections in fostering resistance, while corporate strategies, the spontaneous ideology of localism, and political crises contribute to failure. Additionally, the dissertation extends the understanding of repression and co-optation by illustrating how these strategies are actively deployed by corporate actors in energy conflicts. Theoretically, it introduces the triadic nexus of success and failure, conceptualizing movement trajectories as the result of dynamic interactions among the state, companies and resistance. Hence, it offers a more comprehensive perspective on movement success by integrating empirical insights into a broader analytical framework.